Tak například novopečení ochránci chudých z ODS až příliš nápadně hořekují, byť jim jejich samoregulační tržní Hospodin jasně říká, že ceny jsou takové, jaké kupní síla unese. Rozhodně se tedy nedá tvrdit, že od ledna bude vše, co přechází z pěti na dvaadvacetiprocentní DPH, automaticky o sedmnáct procent dražší.

Je-li zde však něco, co nelze brát s rezervou, netýká se to bezprostředně našich kapes, ale ekonomických důsledků tak závažného rozhodnutí. V tom možná pravicová opozice také trochu přehání, když hauzíruje slovy jako "katastrofální důsledky", určité obavy jsou však namístě i bez přehánění.

Jestliže se totiž zdražují například telefony a mobily, nepostihuje to jen adolescentní slečny, které denně odesílají padesát esemesek, ale je to doslova systémový útok proti komunikaci a jejímu blahodárnému vlivu na vzdělávání a na ekonomiku. A máme-li dnes kvůli cenám za telefon už tak možná nejdražší internet v Evropě, není ani trochu šťastné jej ještě zdražit.

Čtěme však dál, co se ještě zdražuje: právníci, účetní, daňoví poradci, pronájem aut a nemovitostí - spolu s telefonní komunikací právě ty služby, bez nichž se neobejde žádné podnikání. Těžko dohlédnout, jaké důsledky to může mít zejména pro tisíce drobných živnostníků, ale je víc než pravděpodobné, že mnozí z nich rozšíří počet nezaměstnaných.

Dále je tu ještě skupina výrobků a služeb, které se dají zahrnout pod společnou značku EKO. Bionafta a bioplyn, recyklovaný papír, větrné turbiny, vodoměry na teplou a studenou vodu - to všechno jsou věci již nyní dosti drahé, avšak z dobrých důvodů by měly být co nejlevnější. A třebaže lze pochopit, že vláda dnes vytlouká klín klínem a každá koruna, o kterou vybere víc na daních, je jí dobrá, těžko můžeme uvěřit, že zrovna zdražení větrných elektráren významně přispěje k odmazání tučného státního dluhu. Právě tak těžko také uvěříme, že právě na větrných elektrárnách bude zlý Brusel nejvíc rajtovat. Jistě mohlo být o jednu výjimku víc.

Ostatně trvá-li Brusel na změně sazby DPH u některých služeb z nižší na vyšší, nenutí nás, aby to bylo už v lednu, ani aby ta naše vyšší sazba se svými 22 procenty byla věčně tak unikátně vysoká.

PRÁVO 24. května 2003