Ministr dopravy Milan Šimonovský k uvedení informačních tabulí uvedl, že do konce roku 2007 by měly být na každých deseti až 20 kilometrech všech českých dálnic.

Panely se nacházejí ve směru z Prahy do Brna na 89. a 152. kilometru. V opačném směruje řidiči uvidí na 124. a 180. kilometru. Instalaci prvních tabulí uvítal hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil, v jehož kraji se nachází zřejmě nejproblematičtější úsek D1.

Kromě informačních panelů monitoruje situaci na dálnici D1 také deset kamer, z nichž čtyři jsou schopné detailního přiblížení. Podle Ředitelství silnic a dálnic by do konce roku měly tuto schopnost mít i všechny zbývající kamery. Do konce roku 2007 pak mají být kamery instalovány na každých zhruba pět kilometrů dálnice.

Systém informačních panelů a kamer, který v úterý spustilo ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic, si zatím vyžádal asi 21 miliónů korun. Nejvíce peněz přitom nešlo ani tak na instalaci samotných tabulí a kamer, ale hlavně na obslužný software, který celý systém řídí.

Další tabule a kamery chce ministerstvo dopravy montovat hlavně na kontrolní brány systému elektronického mýtného. Podle Šimonovského si zprovoznění tabulí na každých deseti až 20 kilometrech dálniční sítě a kamer na každých pěti kilometrech vyžádá investici mezi 100 až 200 miliony korun.

Řidiči mohou informace z panelů a záběry z kamer nalézt také na internetu, a to na stránkách Ředitelství silnic a dálnic České republiky www.rsd.cz .