Přesnější definice nakládání s odpadem ve spalovnách má podle zelených zamezit německým firmám vykládat si zákon podle svého a vozit do České republiky odpad deklarovaný jako palivo. Upozornila na to vedoucí plzeňské kandidátky zelených Eva Tylová.

Právě takový případ řešilo v pondělí ministerstvo životního prostředí, které zamítlo dovoz 80 000 tun německých odpadů do spalovny v pražských Malešicích. Podle ministerstva odpad nelze použít jako palivo, tudíž může zakázat jeho dovoz. Ministerstvo životního prostředí se už kvůli podobnému rozhodnutí soudí s firmou, která chtěla německý odpad spalovat v liberecké spalovně Termizo.

Směrnice EU podle zelených udělá z ČR popelnici Evropy

Kandidátka Strany zelených Eva Tylová se také vyslovila proti připravované směrnici EU o odpadech. Předloha podle ní mění definici spaloven komunálních odpadů ze zařízení na odstraňování odpadů na zařízení k energetickému využití odpadů. Podle Tylové tak existuje riziko, že bohatší země budou nadále vozit ke svým sousedům odpad deklarovaný jako palivo a budou se přitom moci opřít o unijní směrnici. Zelení se tak postavili na stranu české vlády, která už před měsícem vyjádřila v Bruselu svůj nesouhlas se zněním směrnice.

Tylová také připomněla, že spálením se dovezené tisíce tun odpadu nezlikvidují úplně. "Z jedné tuny zůstává 280 kilogramů strusky a 20 kilogramů vysoce nebezpečného popílku," vysvětlila Tylová s tím, že by se z Česka mohla stát "popelnice Evropy". Odpad navíc do ČR přivážejí většinou kamióny, které přispívají k zatěžování české silnice.

Likvidace německého odpadu v ČR přitom je přitom ekonomicky výhodný pro firmy na obou stranách hranice. Německé společnosti ušetří, protože likvidace v ČR je levnější. Vyšší zisk to představuje také pro české spalovny. Tylová proto varuje, že zmírnění evropské legislativy přispěje ke vzniku spalovny v každém kraji.