Shodli se na tom včera většinou hlasů poslanci, když schválili zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy. Platnost zákona, která je stanovena na začátek příštího roku, ale ještě závisí na souhlasu Senátu a prezidenta.

Proti okamžité snížení trestní odpovědnosti mladistvých varoval opakovaně ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD), který prohlásil, že se diskusi na toto téma nebrání, ale není možné takový krok urychlit bez návaznosti na další zákony. Podle něj bude příležitost jednat o této změně při schvalování nového trestního kodexu, k němuž by mělo dojít ještě letos.

Zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy však umožní, aby speciální soudy uložily mladistvým celou škálu jak výchovných, tak trestních opatření. Jde např. o ochrannou výchovu ve školských zařízeních, sociální, vzdělávací a terapeutické programy, ale i zákaz některých činností a v krajních případech i vězení. Jeho délka však nemá přesáhnout hranici pěti let.

Tvrdší postihy za placený sex

S tvrdšími tresty budou muset do budoucna počítat pachatelé trestných činů, kteří nutí děti a mládež do osmnácti let k sexu nebo obnažování za peníze. Bič na tyto delikventy včera upletli poslanci, když schválili zpřísnění některých částí trestního zákona.

Za placený sex s neplnoletými stanovili poslanci trest vězení až na dva roky, případně peněžitou sankci, v případě opakování by mělo jít dokonce o pět let žaláře.

Přísněji má být postihováno také gamblerství dětí a mládeže. Zatímco nyní hrozí provozovatelům výherních automatů jednoroční vězení, pokud děti a mládež nechají hrát, do budoucna to má být i zákaz činnosti.

Zákon musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.