Podle státního zástupce Tomáše Bláhy policie šetří, zda se ministr při uvalení nucené správy na VZP nedopustil zneužití pravomoci veřejného činitele nebo poškozování cizích práv.

ODS: zpráva o kontrole ve VZP byla zfalšována

O prošetření Rathova postupu při uvalení nucené správy na VZP požádal Ivan Langer ministra vnitra Františka Bublana v listopadu během interpelací ve Sněmovně. Langer tehdy obvinil ministerstvo zdravotnictví, že stálo za zfalšováním kontrolní zprávy o VZP.

Tvrzení ODS, že kontrolní zpráva o hospodaření VZP není v pořádku, údajně dokládá zápis ministerstva financí. Ministerstvo financí v zápisu uvádí, že zástupci Rathova resortu zahrnuli do zprávy také výdaje pojišťovny za antikoncepci, a to až po skončení kontroly a proti vůli kontrolorů.  

"Tento zápis je důkazem toho, že byl porušen zákon. Přesto na základě takového porušení zákona bylo rozhodnuto na základě uvedeného protokolu o uvalení nucené správy," uvedl v listopadu Langer.

Langer požádal, aby policie zjistila, jestli ministr Rath při rozhodování o uvalení nucené správy o tomto nezákonném postupu věděl.

Rath už dříve prohlásil, že se při rozhodování o uvalení nucené správy nespoléhal jen na výsledky jedné kontroly. Navíc je podle něj "nesmysl, že by kontrolní zpráva byla zfalšována".

Rath v nedělní televizní debatě zopakoval, že by nucená správa ve VZP mohla skončit do konce dubna. [celá zpráva]