Ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce prohlásil, že na Labi se od posledních katastrofických záplav nepostavil ani metr protipovodňových zábran či staveb. Povodí Labe podle něj nedostalo na tyto projekty od státu ani korunu, zatímco třeba město Ústí nad Labem investovalo na mobilní zábrany 30 milionů korun. "Jestli někdo zaspal, tak to byl stát, který nesplnil popovodňové sliby," reagoval Šulc na nedávnou kritiku premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), že Ústí se mělo na záplavy vody připravit lépe.

I jihomoravský a jihočeský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a Jan Zahradník (ODS) jsou zklamáni z toho, jak stát v posledních čtyřech letech přistupoval k budování protipovodňových zábran. Kdyby postupoval rychleji, mohly být teď škody nižší, míní.

Paroubek v televizi řekl, že v první etapě stát vynaložil na protipovodňová opatření čtyři miliardy korun, stejnou částku uvolní v letech 2007 až 2010. Některé projekty podle něj nelze financovat, protože nejsou připraveny. Slíbil ale, že vláda vyhodnotí nynější situaci a posoudí, co lze do budoucna zlepšit - kde je třeba opravit hráze, začít budovat přehrady či poldry.

Paroubek: Ke schůzi Sněmovny není důvod

Kabinet v neděli večer podle premiéra nebude schvalovat další peníze na akutní pomoc zaplaveným obcím, už dříve uvolnil 380 milionů korun. Paroubek také nepovažuje za nutné, aby se mimořádně scházela sněmovna. Takou možnost nabídla vládě opoziční ODS. Nevyloučil, že kvůli vyšším výdajům na odstranění povodňových škod se může zvýšit deficit rozpočtu - zatím je ale předčasné o tom spekulovat, když ještě nebyly vyčísleny škody. Pomoc podle něj poskytne i Evropská unie.

Také místopředseda ODS Ivan Langer v České televizi uvedl, že vláda při protipovodňové ochraně zaspala. Výhrady má i k nynějším výjezdům premiéra a ministrů do zaplavených oblastí. "K čemu jim je ministr, který přiletí vrtulníkem, když se na ně valí velká voda. Co dělali do té doby?" řekl opoziční politik. Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává, že s opadnutím vody opadne i zájem státních úřadů. Spíše než sněmovna by se podle něj měl urychleně sejít rozpočtový výbor a schválit případné mimořádné výdaje na obnovu zatopených lokalit.