Parooubek nešetřil drsnou kritikou na hlavu místopředsedy ČSSD Martina Starce, který měl během televizní diskuse zajistit hlasy sympatizantů soc. dem. pro premiéra. Starec si ale spletl Paroubkovo číslo, hlasy tedy pravděpodobně dostali konkurenční političtí lídři. [celá zpráva]

Podle politologů v debatě Paroubek nepůsobil špatným dojmem. Oproti jiným vystoupením se více usmíval a snažil se přesvědčit voliče o svém státnickém umění.

"Paroubek přitom své vystoupení zvládl jednoznačně nejlépe. Chce se však za každou cenu vidět jako vítěz besedy, a proto neváhá přikročit i k takovým krokům, jež mají podobu exemplárních potrestání," uvedl politolog Bohumil Doležal. "Premiér nejen přiznal, že členové strany jsou úkolováni posíláním hlasů, ale ještě vyšlo najevo, že to strana ani nezvládne," uvedl.

Paroubkův postoj vzbuzuje i u odborníků úsměv na rtech, připomínají, že dříve sám premiér označoval sms hlasování za "skandální pokus o manipulaci s veřejným míněním". "Nyní sám manipulaci přiznává," podotkl Doležal.

Premiér je znepokojen průzkumy veřejného mínění

Podle dalšího politologa Rudolfa Kučery může Paroubkovo jednání vyplývat z toho, že jeho pozice, respektive pozice sociální demokracie před volbami trochu oslabila. "Je z toho nervózní," soudí Kučera.

Hlasování pořádaná při televizních soubojích politických soků nemají podle Kučery absolutně žádnou výpovědní hodnotu o aktuální oblibě té které strany či politika. "Je to výraz nálady, emocí, není to žádný průzkum," řekl. Na to ale vždy také upozorňuje moderátor pořadu.

Výzkumy veřejného mínění mají svá pravidla, pořádající agentura vždy zajišťuje reprezentativní výběr respondentů. Dotazovaný vzorek lidí je vybrán podle věku, vzdělání, pohlaví a dalších sociologických ukazatelů.