Komunisté si chtějí posvítit na absolutní nestíhatelnost prezidenta za činy spáchané během výkonu funkce. Toto privilegium považují za přežitek monarchismu a chtějí ho proto zrušit. KSČM změnila názor i na způsob volby hlavy státu, třetí nejsilnější strana ve Sněmovně bude podporovat přímou volbu prezidenta. Za nepřípustné ale komunisté považují oslabení parlamentní demokracie na úkor prezidentského systému.

Podle KSČM se Senát, který funguje od roku 1996, neosvědčil. Protože ho nelze bez souhlasu senátorů zrušit, jsou pro jeho transformaci v zastupitelský orgán krajů. Komunisté nemají v horní parlamentní komoře významné zastoupení, důvodem je většinový volební systém, který je znevýhodňuje.

KSČM je i proti kumulaci politických postů

Zvážit hodlá KSČM i to, zda má být poslanec či senátor současně členem vlády, řekla poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová-Bebarová s odkazem na stranický volební program.

KSČM nabízí, aby se ministr, jenž působí i jako zákonodárce, okamžitě vzdal výkonu funkce v legislativě. Na jeho místo by měl nastoupit podle KSČM stranický náhradník.