Informace o vůli soudců NS potvrdil i předseda trestního úseku NS Stanislav Rizman. "Trestní kolegium se tak připojilo k žádosti soudců civilního kolegia, které přišlo s návrhem na svolání pléna již minulý týden," upřesnil Rizman.

Brožovou odvolal z její funkce začátkem února prezident Václav Klaus. Předsedkyně se ale obrátila na Ústavní soud, jenž o týden později odložil vykonatelnost prezidentova rozhodnutí, a Brožová se pak vrátila do čela NS. Klaus se však i nadále domnívá, že Brožová není předsedkyní NS.

Brožová tvrdila, že prezident není oprávněn k jejímu odvolání. Podle šéfky NS tak nezákonně zasahoval do nezávislosti soudní moci.

Brožová má konflikty s podřízenými

Soudci NS usilují o svolání pléna proto, aby na něm jednali i o sporné situaci kolem Brožové. "Může tam padnout názor na způsob jejího vedení soudu. Současná situace se soudcům nelíbí a chtějí, aby se nějakým způsobem řešila," podotkl zdroj.

Brožová se navíc dostala do sporu s některými ze svých podřízených z NS. Například v případě místopředsedy NS Pavla Kučery chce prý rozhodovat o všech jeho pracovních cestách. Podle Kučery se mu mstí za jeho angažovanost při únorovém jmenování exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše soudcem NS. Bureš je znám jako jeden z největších kritiků Brožové a údajně ji měl ve funkci předsedy NS nahradit.