"Není pravda, že válku zahájili Klausovi lidé. Návštěva prezidenta Putina na pozvání prezidenta ČR se připravovala nejméně rok," uvedl mluvčí Hradu Hájek. Podle něj se na příletu Putina do ČR kromě Hradu spolupodílely i vládní orgány, které spolu o průběhu pobytu ruského prezidenta diskutovaly.

O posledním slovu Hradu ke sporu Klause s Paroubkem si přečtěte zde.

"Jakýkoliv spor o průběhu návštěvy zahájil premiér Paroubek svým dopisem z 28. února 2006, který zapůsobil na všechny, kteří se návštěvou zabývali, jako studená sprcha," sdělil Hájek. Podle něj premiér věděl o itineráři Putinovy návštěvy nejméně od 10. února, kdy jej údajně na schůzi kabinetu předložil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Hrad: Paroubek je až čtvrtým ústavním činitelem

"Paroubek se zúčastnil na Hradě státní večeře, byl osobním rozhodnutím prezidenta Klause posazen přímo vedle prezidenta Putina a díky tomu s ním strávil celé dvě hodiny, které tato večeře trvala," naznačil vstřícnost Klause Hájek s tím, že podle protokolu je premiér až čtvrtým ústavním činitelem ČR za prezidentem a šéfy Senátu a Sněmovny.

Klaus si myslel, že Paroubek umí rusky

Hájek se ohradil i proti protestům o jednání v ruském jazyce. Podle mluvčího Hradu premiér nepožádal o tlumočení, takže se hradní úředníci domnívali, že Paroubek se rusky domluví.

"Toto jsou poslední a konečná slova, která k této nedůstojné věci Kancelář prezidenta republiky sděluje," uzavřel Hájek.