Ministr Rath také uvedl, že premiérova slova nechápe jako kritiku, nýbrž jako pobídku přejít od krizového mangementu k běžnému politickému vyjednávání.

Rath prohlásil, že premiérův postoj respektuje a připomněl, že ho Paroubek do vlády povolal jako krizového manažera, který měl za úkol zabránit tomu, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna vykazovala na konci roku dluh 14 miliard. Podle Ratha je nyní VZP v mínusu o sedm miliard, proto nastal čas "chovat se o něco více diplomaticky, ale sledovat dál stejný cíl".

Rath poprvé terčem Paroubkovy kritiky

Paroubek pro středeční Právo poprvé vyslovil kritická slova na adresu ministra zdravotnictví [celý článek]. Ministrem vypracovanou úhradovou vyhlášku, podle které pojišťovny proplácejí lékařům péči o pacienty, označil za "technokraticky správnou, ale politicky necitlivou".

Vyhláška se nelíbí lékařům, zubařům, lékárníkům, malým nemocnicím i některým pacientům. Za její zrušení a odvolání Ratha uspořádali 24. února na Staroměstském náměstí demonstraci. Paroubek tehdy Ratha podpořil a odmítl ho odvolat. Teď ale Ratha vyzývá, aby ve vyhlášce provedl změny.

Rath ujistil, že se změnami ve vyhlášce počítá. Vzhledem ke klesajícímu dluhu VZP a miliardám, které do zdravotnictví přidala vláda, už není podle něj nutné výdaje tak přísně škrtit.