Vyplývá to z mapky, která zaznamenává hustotu výskytu vodních a hrabavých ptáků. Jestliže se ve zmíněných oblastech existence nebezpečného viru H5N1 u ptáků potvrdí, budou  přijata daleko přísnější opatření, než by tomu bylo jinde. V nedělním vydání diskusního pořadu Sedmička televize Nova to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Nákaza už se objevila v několika okolních zemích. V případě výskytu ptačí chřipky není podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta problém zabezpečit velkochovy. Drobní chovatelé by se ale neměli cítit ukřivděni, když je stát vyzývá, aby nenechávali svoji drůbež pobíhat po okolí, uvedl Vít. Krmivo by měli skladovat pod střechou.

Na možnost, že se na jejím území objeví ptačí chřipka, se připravuje i Praha. "Vzhledem k pravděpodobnosti, že se nakažení ptáci objeví i na území Česka, vedení města přistupuje k možnému dalšímu vývoji jako ke krizové situaci," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. Praha má krizový epidemický plán, který vychází z národního pandemického plánu pro celou republiku.