"K odvolání generálního ředitele došlo na základě toho, že jeho války, které vedl v poslední době s kýmkoli, mohly ohrozit investici majitelů CET 21," řekl Právu ministr kultury Pavel Dostál. "Jeho odvolání je nepochybně krok motivovaný tím, aby se zabránilo zbytečným konfliktům mezi státní správou a TV Nova," podotkl.

Dostál podle svých slov i přes odvolání Železného dále s právníky pracuje na podání podnětu pro novou radu na zahájení správního řízení. "V něm by se mělo jednoznačně vyjasnit, co se podle zákona může a co nikoli, protože ředitel Železný si zákony vysvětloval po svém a jeho pořad Volejte řediteli byl v rozporu se zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání," uvedl Dostál.

Špidla: Ředitelé bývají odvolávání nebo jmenováni

"Vladimír Železný byl ředitelem podniku a ti bývají odvoláváni nebo jmenováni," řekl na dotaz novinářů premiér a šéf soc. dem. Vladimír Špidla. Jeho stranický kolega, místopředseda sněmovní mediální komise Ladislav Skopal uvedl, že"určitě není šťastné, když ve velkém médiu dělá pracovníka člověk, který dělá i politiku".

Je to svobodné rozhodnutí akcionářů, míní předseda ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek na dotaz Práva odvolání Železného komentoval slovy: "Je to svobodné rozhodnutí akcionářů, nebudu jim mluvit do jejich rozhodnutí. Mě to nepřekvapuje, osobně jsem to očekával dřív." Jeho místopředseda Jan Zahradil považuje za zvláštní, že k tomuto kroku došlo den poté, "co se vládní koalice brutálně zmocnila většiny v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání".

Prezident: bez komentáře

Za věc majitelů označil odvolání Železného místopředseda lidovců Jan Kasal. Podobně jako Zahradil ale prohlásil: "Skoro se domnívám, že to má určitou souvislost s volbou rady, že tady přece jen vzniká určitá obava, že by se mohly vyskytnout nějaké snahy o silové řešení." Takové obavy ale Kasal označil za neopodstatněné.

Podle něj možná odvolání souvisí i s tím, aby se TV Nova odpoutala od mediálního problému arbitráže. Prezident Václav Klaus, který se v minulosti za Železného postavil, odvolání veřejně nekomentoval. "Domnívám se, že prezident k tomu nyní nebude nic říkat, protože mu to ani nepřísluší," reagoval na dotaz Práva šéf tiskového odboru Hradu Petr Hájek.