Němec podle Vyvadila v tefonickém rozhovoru řekl, že by se mohli vidět a o jeho odvolání neuvažoval. "Pochopil jsem to tak, že mě neodvolá," řekl Frekvenci 1 Vyvadil.

"Jiří Vyvadil snižuje důvěru nejen v ministerstvo, ale především v justici jako celek, a z toho důvodu mi nezbývá než jej vyzvat, aby z této věci do konce týdne vyvodil osobní odpovědnost," prohlásil v úterý Němec. "Poté, co jsem s ním dnes mluvil, tak nemám potřebu své stanovisko nějak měnit," řekl Němec ve čtvrtek odpoledne.

Problém vznikl na začátku týdne poté, co vyšlo najevo, že Vyvadil se sešel se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem, aniž by o tom Němce informoval.

Za náměstka se postavil premiér Jiří Paroubek. Ten o schůzce Vyvadila s Pitrem věděl.  Paroubkovi vadil i postup ministerstva při odvolávání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a šéfky Nejvyššího soud Ivy Brožové [celá zpráva]

Němec chce odvolat soudce kvůli kauze Berka

Ministr spravedlnosti Pavel Němec navíc ve čtvrtek oznámil, že hodlá usilovat o odvolání soudce pražského Vrchního soudu Zdeňka Sováka. Podle policejních odposlechů měl Sovák kontakty se stíhaným Vladislavem Větrovcem, jenž je podezřelý z trestných činů v kauze konkurzního soudce Jiřího Berky.

Němec Sováka kritizoval na čtvrteční tiskové konferenci Soudcovské unie, které se zúčastnil. "Jeho chování se neshoduje s chováním soudce," řekl ministr. Lze proto předpokládat, že na něj ministr podá kárnou žalobu. Sovák dříve působil na Nejvyšším soudu, později byl přeřazen na své nynější pracoviště.

Sovák podle odposlechů hovořil s Větrovcem o tom, že je schopen domluvit například schůzku s předsedou Městského soudu v Praze Janem Sváčkem. Ten požádal Němce a nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou, aby si inkriminované odposlechy obstarali. Chce tak očistit své jméno.

Ke Sváčkovu případu Němec podotkl, že se obrátil na samotného soudce, který mu má vypracovat písemné vysvětlení. Požádal také ředitele České televize Jiřího Janečka o nahrávky odposlechů.