Paroubek také potvrdil, že neodvolá náměstka Jiřího Vyvadila, kterého soc. dem. nominovala na ministerstvo spravedlnosti. Vyvadil se v lednu sešel kvůli Setuze s podnikatelem Tomášem Pitrem, Němcovi však o tom neřekl. "Chci mít klid v resortu, chci, aby tam hoši pracovali," uvedl premiér s tím, že očekává rychlé vyřešení situace.

Němec se nechal slyšet, že Vyvadila odvolá, pokud sám neodejde. "Snižuje důvěru nejen v ministerstvo, ale především v justici jako celek, a z toho důvodu mi nezbývá, než jej vyzvat, aby z této věci do konce týdne vyvodil osobní odpovědnost," řekl o Vyvadilovi v úterý Němec.

Vyvadil oznámil, že se mu dlouhodobě nedaří najít styčné plochy mezi ním a Němcem a že přemýšlí o tom, že by měl z úřadu odejít. S Pitrem prý jednal jako Paroubkův posel a ani ho nenapadlo, že by měl o schůzce informovat ministra. Sdělil, že pokud ho k tomu vyzve Paroubek, ze své funkce odejde. 

Provokace směrem k US-DEU?

Němec ještě ve středu večer svolal schůzku vedení US-DEU. Politici údajně jednali právě o případu Vyvadila. České televizi po jednání Němec řekl, že stále trvá na svém a je připraven Vyvadila odvolat. Podle neoficiálních informací strana zvažuje i možnost, že by tento krok premiéra Paroubka mohl vyprovokovat k tomu, aby požadoval odchod US-DEU z kabinetu, uvedla ČT.

Vyvadil oznámil, že se mu dlouhodobě nedaří najít jakoukoli spojnici mezi ním a Němcem a že velmi intenzivně přemýšlí o tom, že by měl z úřadu odejít. S Pitrem prý jednal jako Paroubkův posel a ani ho nenapadlo, že by měl o schůzce informovat ministra. Upozornil, že pokud ho k tomu vyzve Paroubek, ze své funkce odejde.