K tomu koalice nemůže počítat s hodnými holoubky, kteří by jí s tím pomohli. Naopak, pravicová opozice je horší než zlá macecha a odboroví funkcionáři se ji snaží ještě přetrumfnout. Tím podobnost s pohádkou (kde dobro vždycky zvítězí) definitivně končí.

Podívejme se kolem pranýře, na němž reforma již úpí, aniž se ještě stačila provinit. Odboráři jsou rozčileni a není na místě je za to kárat, protože to mají v popisu práce. Jsou tu od toho, aby křičeli pokaždé, sahá-li se pracujícím na peníze. Reforma postihne nemocenské dávky, valorizaci penzí, platy i počet pracovních míst ve veřejném sektoru, ceny služeb. Odbory nemají povinnost zkoumat, zda je to spravedlivé, životně nutné, či v daleké budoucnosti dokonce prospěšné, nejsou vládní institucí. Odbory jsou hlídací psi zaměstnanců a jejich výstražný štěkot má zabránit, aby se jakákoli reforma náhodou neutrhla ze sociálního řetězu.

V jednom pak mají odboráři svatou pravdu. Prvním úkolem reformy - ještě před útokem na kapsy většiny národa - by měla být metoda, jak z klubu vysmátých dlužníků vymoci v rozpočtu chybějící miliardy. A to se neodvažuji mluvit o miliardách, co státu unikají v důsledku obludné korupce. 

Nit suchou nenechává na vládní reformě opoziční ODS. Vše, co se v Kolodějích dohodlo, je podle jejich expertů špatné. Pak ale máme právo očekávat, že stínoví ekonomičtí ministři ODS mají v rukávu reformu jinou, lepší, prospěšnější, která nás nadchne natolik, že vyjdeme do ulic a současnou vládu rychle oddemonstrujeme. 

Zatím jsme se však pouze dověděli, že ODS by snížila daně pro příjmy i pro spotřebu na 15 procent a tím raketově nastartovala ekonomiku. Fajn, jak dlouho by takové startování a návratnost trvaly? Rok, dva, nebo pět? Jak by se ze snížených příjmů v rozpočtu po tu dobu financovaly veškeré mandatorní výdaje, nedošlo by tu náhodou k sociálnímu kolapsu? V opozici si s takovými otázkami nemusí nikdo zatěžovat hlavu, tam stačí jen důrazně kritizovat a sklízet za to politické ovoce.

Reforma veřejných financí zůstane na pranýři přesně tak dlouho jako tato vláda u moci. Hádám, že do roku 2006. Soudím totiž, že ODS si dá velký pozor, aby Špidlovy muže nemusela v dohledné době střídat a naplňovat své rady v praxi.

PRÁVO 14. května 2003