Ti, kteří hodlají studovat technické obory, mají více než 80procentní pravděpodobnost, že se na vysokou školu dostanou. Naopak studenty obojího práva se stane pouze zhruba pětina uchazečů. Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Většina vysokých škol přijímá přihlášky ke studiu do konce února. Na některé je možné se hlásit ještě v březnu a dubnu. Na většinu uměleckých oborů bylo nutné podat přihlášku již loni v listopadu.

V uplynulém akademickém roce byl největší zájem o Masarykovu univerzitu v Brně a Univerzitu Karlovu v Praze. Šanci na přijetí tam má o něco více než třetina uchazečů.

Bez přijímaček i na soukromé vysoké školy

Naopak nejmenší naději na přijetí mají adepti studia práv na Masarykově univerzitě. Loni se na ni hlásilo přes 6500 studentů a přijato jich bylo kolem tisíce, tedy zhruba 15 procent.

Na ČVUT, podobně jako na technické univerzitě v Ostravě, je při přijímacím řízení úspěšných více než 80 procent přihlášených. Vysoké učení technické v Brně přijímá zhruba o deset procent uchazečů méně.

Všechny uchazeče do prvního ročníku také přijmou některé soukromé vysoké školy. Mezi ně loni patřil například Bankovní institut vysoká škola v Praze, Vysoká škola hotelová v Praze nebo Vysoká škola ekonomie a managementu v Ústí nad Labem.