Při projednávání nového trestního zákoníku ve Sněmovně totiž z něj poslanci na návrh svého kolegy z ODS Marka Bendy vypustili příslušné ustanovení, podle něhož byli někteří podnikatelé v minulosti obviněni. Týká se to například podnikatele a někdejšího majitele hokejového Vsetína Romana Zubíka, který byl vloni v prosinci zatím nepravomocně odsouzen na sedm a půl roku za vytunelování vlastní společnosti Sezoos Oil, nebo bývalé herečky Regina Rázlové, která je spolu s dalšími čtyřmi lidmi trestně stíhána za vytunelování Skloexportu.

Poslední nadějí na obrat přitom ještě byl Senát, který může zákony vrátit Sněmovně s pozměňovacími návrhy. Horní komora ale minulou středu hlasy senátorů ODS, KSČM a čtyř nezávislých nový trestní zákoník zamítla, což tuto možnost zhatilo.

Vzhledem k vetu horní komory sice bude muset o kodexu znovu hlasovat ještě Sněmovna, tam ale pro zákoník prvně zvedlo ruku 106 poslanců a zdá se tedy pravděpodobné, že potřebných 101 hlasů získá i podruhé.

Jakmile začne nový kodex 1. ledna 2007 platit, všechna trestní stíhání zahájená podle vypuštěného paragrafu budou muset být zastavena a lidé již odsouzení propuštěni z vězení.

Zubík a Rázlová mají i jiné paragrafy

Řada tunelářů je naštěstí stíhána podle více paragrafů, takže problémy se soudy budou mít dál. To je případ jak Zubíka, tak Rázlové i jejích spoluobžalovaných.

"Jsou stíháni ještě podle paragrafu poškozování věřitele. Hrozil by jim ale mírnější trest, místo pěti až dvanácti let jen dva až osm let vězení," řekl Právu žalobce v kauze Skloexportu Ivan Bernátek.

Ten zároveň odmítl tvrzení, že tunelování je možné dobře stíhat i podle jiných paragrafů. "Samozřejmě že ne, to je speciální skutková podstata, která postihuje právě tunely. Ale asi jsme je zřejmě už postihli všechny," poznamenal Bernátek.