"I kdyby ale pan Mareš odstoupil, tak já novým šéfem NBÚ nebudu," doplnil. Důvody, které ho vedly k zápornému vyjádření, nechtěl sdělovat. O Fenykovi uvažoval premiér Jiří Paroubek.

Dnes vyprší Marešovi Paroubkem stanovená lhůta. Premiér v pondělí šéfa NBÚ vyzval, aby veřejnosti vysvětlil své styky s lidmi z okolí stíhaného soudce Jiřího Berky. Premiér včera novinářům řekl, že "intenzívně" uvažuje o Marešově odvolání. Mediální kampaň kolem NBÚ pokračuje a je podle Paroubka zbytečné, aby byl člověk typu Mareše nadále "vláčen takovou žumpou".

Paroubek neuvedl, zda už má vybraného případného nového ředitele úřadu. Teoreticky je kandidátů třeba deset, prakticky není žádný, řekl.

Do věci se už vložily i orgány činné v trestním řízení. Ty se však nezabývají Marešovými podezřelými styky, ale okolnostmi, za jakých unikly do médií odvysílané policejní odposlechy.

"V pondělí jsme obdrželi trestní podnět pro podezření z úniku informací a zneužití pravomoci veřejného činitele v souvislosti s odvysíláním policejních odposlechů v ČT 1," odpověděla včera na dotazy Práva náměstkyně pražského žalobce Marcela Kratochvílová. Odmítla upřesnit, kdo je autorem trestního podnětu.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu NBÚ Miloš Titz (ČSSD) si myslí, že Mareš by měl dostat šanci, aby vyvrátil pochybnosti, jimž čelí. Když se mu to podaří, není třeba ho odvolávat, řekl ČTK Titz.

I Titzovo jméno se objevilo mezi těmi, o kterých se spekuluje jako o možných Marešových nástupcích. Poslanec ale uvedl, že mu nikdo nic nenabídl. Nad případnou nabídkou by se prý velmi rozmýšlel.

Výňatky z policejních odposlechů Mareše a lidí kolem soudce Berky odvysílaných ČT 1

Z policejních odposlechů vyplývá, že ředitel NBÚ Mareš mluvil s hlavním aktérem Berkova gangu Vladislavem Větrovcem o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky.

/Větrovec/

"Honza mě instruoval, že se udělá napojení. Honza mě instruoval, že pošleme oficiální papír jakoby na Weigla."

/Mareš/

"S tím já budu mluvit dneska, s ním mě Zdeněk seznámil. Domluvili jsme se, že se dneska sejdeme na vypořádání a připomínky."

/Větrovec/

"Jeden z poradců, kterej nedělá právo, je Velek, to je myška, která s Václavem dělala privatizaci."

Větrovec volá Šišovi

/Šiša/

"Já mám zase od jedenácti do dvou obranu. Nicméně tam je to jasný, tam je hotovo. To normálně můžeš protextovat, toho kamaráda, jak s ním popíjíš to dobré moselské na chatě. To je tvůj rybník. Tak mu to takhle napal, protože to je víceméně jistota."

/Větrovec/

"Tak to je parádička."

Podnikatel Harangozzo se ve stejném hovoru dozvídá, že má přes Vladimíra Šišu zařízenou funkci asistenta ředitele NBÚ.

Harangozzo volá Větrovcovi

/Větrovec/

"Vladimír tím, že postoupil, tak řekl, že si tě tam vezme jako asistenta."

/Harangozzo/

"No, tak to čumím."

/Větrovec/

"To nečum, to nech na nás."

Členové gangu se v rozhovorech s funkcionářem NBÚ Šišou oslovují "brácho".

Hovor mezi Šišou a Větrovcem

/Šiša/

"Brácho, nepřijde ti, že my jsme, vole, když to tam, vole, vyhodnotíš ty a já, že jsme tam naprostá extraliga?"

/Větrovec/

"Vím."

Podnikatel Jan Harangozzo volá na konci roku 2003 svému společníkovi a dnes obviněnému členovi Berkova gangu Vladislavu Větrovcovi. Dohaduje se s ním na dárku pro šéfa NBÚ Jana Mareše. Bylo to krátce poté, co už Harrangozo daroval sekčnímu šéfovi NBÚ Vladimíru Šišovi zlatý řetízek. O šéfovi NBÚ Marešovi se členové gangu baví jako o Mařeně.

/Větrovec/

"Podívej, Láďa (Šiša) dárek dostal. Tak jsme mohli dát Mařeně (Marešovi) ty cibule bez věnování, že to má od nás."

/Harangozzo/

"Tak já jedu k tomu starožitníkovi pro ty hodiny, jestli tam jsou."

Mareš dárek přijal a vrátil ho podle informací České televize až po několika měsících v době, kdy se začaly na veřejnost dostávat informace o trestné činnosti gangu. Už včera jsme odvysílali přepis odposlechů dokazující Marešovy kontakty s gangem.

Mareš dokonce sám poslal Větrovcovi SMS, kde líčil svoje vztahy s prezidentem.

"Nazdar pane, tak mě právě seřval prezident za zákon a prohlásil, že jsme zločinecká organizace."

Marešův podřízený sekční šéf NBÚ Šiša a člen gangu Větrovec se spolu do telefonu často baví, jak se jim daří s Marešem, kterého označují jako Mařenu, manipulovat a obcházet ho.

/Větrovec/

"Mařena mě taky textovala..."

/Šiša/

"Naznač Honzovi, jako bráchovi, aby dneska před Mařenou (Marešem) držel hubu, tam o tom všem. Mařena je nějakej rozvibrovanej a s tebou potřebuju pak mluvit asi deset minut mezi čtyřma. Nějaký trafky..."