"Těžko říct, přece jen ta iniciativa přichází dost pozdě," řekl novinářům ministr financí a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Záleží ale podle něj na vůli dolní komory.

Pražští zastupitelé jsou přesvědčeni, že poslanci a senátoři, ale také europoslanci a ústavní soudci by měli za městskou dopravu platit stejně jako ostatní lidé. Předlohu schválili na návrh opozičních Evropských demokratů (ED). [celá zpráva]

Skutečnost, že zákonodárci jezdí hromadnou dopravou zadarmo, označil předseda klubu ED Jiří Witzany za neodůvodněnou výhodu. Výdaje na dopravu mají hrazeny paušální částkou, připomněl. Tuto výhodu musejí považovat za trapnou i sami poslanci a senátoři, soudí. Předchozí pokusy prosadit tuto změnu ale neprošly. Sobotka si to vysvětluje tím, že Sněmovna to zřejmě v záplavě zákonů nevnímala jako prioritu.

Zrušení výhody by mělo podle pražských zastupitelů spíše morální než ekonomický dopad. Vliv na rozpočty dopravních podniků by byl zanedbatelný, krok by ale mohl pomoci k obnovení důvěry mezi řadovými občany a politiky.

Pokud Sněmovna návrh schválí, měli by členové dolní parlamentní komory platit za MHD ve všech českých městech. V předvolebním období tak mají zákonodárci možnost voličům dokázat, že to s lidovostí myslejí vážně. Většina poslanců navíc dává před hromadnou dopravou přednost pohodlí svých automobilů.