I premiér Jiří Paroubek předpokládá, že Sněmovna ve třetím čtení Zákoník práce schválí hlasy poslanců ČSSD a KSČM. "Předpokládám, že to tak může být," řekl v úterý novinářům. Dolní komora by měla o ZP rozhodnout příští týden.

ZP ve Sněmovně podpořil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). "Návrh Zákoníku práce byl zpracován i projednán standardním způsobem. Po legislativní stránce je srovnatelný s jinými návrhy zákonů, které vláda Sněmovně předložila, což uznala i legislativní rada vlády," tvrdil ministr. "Kritiku na nepřehlednost a nesrozumitelnost musím tudíž odmítnout, protože ji nepovažuji za opodstatněnou," dodal Škromach.

Ministr se na rozdíl od pravicových poslanců domnívá, že úprava pracovních vztahů je v ČR jedna z nejliberálnějších v rámci EU. "To je reálný fakt," prohlásil Škromach.

Páralová hrozila nulovou tolerancí po bolševicku

Ostře se do ZP i do způsobu jeho přijímání pustila stínová ministryně práce a sociálních věcí ODS Alena Páralová. "ZP je důležitá norma, která zasahuje do života více než poloviny obyvatel," začala Páralová zlehka.

Poté začala útočit na spolupráci soc. dem. a komunistů. "Tento způsob přijímání zákona zdá se mi být poněkud nešťastným," sdělila poslancům Páralová. "Jednotná fronta ČSSD a KSČM bezohledně válcuje vše," hřímala poslankyně. "Je to nulová tolerance po bolševicku," dodala.

Oponoval jí soc. dem. poslanec Zdeněk Jičínský. Ten se přimlouval za větší kultivovanost diskuse. Sám však naznačil, že "by bylo možné hovořit o pravicovém bolševismu ODS ve Sněmovně". Připomněl tak časy Klausovy vlády v letech 1992 - 1996, kdy měla ODS v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu. "Dnes bych mohl mluvit o pravicovém menševismu ODS, ale není dobré si zahrávat s ostrými výrazy," zdůraznil Jičínský.

Poslanci KSČM dávali najevo, že ZP podpoří, naopak proti znění normy byli zákonodárci KDU-ČSL, kterým se nezamlouvá souznění levicových stran.