Ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD), jenž je hlavním terčem kritiky lékárníků, tvrdil, že stávka je zbytečná, protože lékárníkům se daří dobře. Vedení  České lékárnické komory (ČLK) tvrdí, že k pondělnímu protestu se připojilo až 90 procent lékáren a napříště mohou zůstat zavřené třeba několik dní.

Rath uvedl, že návrh lékárníků zvýšit marži u levných léků až na 50 procent je pro něj nepřijatelný, protože by tím podle jeho analýz stouply výrazně náklady na léky v ceně do 300 korun. Volně prodejné léky podle ministra podražily o třetinu. "Nepřipustím žádné zdražování pro pacienty léků tím, že by stoupala marže, jak to požaduje komora," prohlásil ministr.

"Nebojujeme za vyšší marže. Máme dvě priority: trváme na dostupnosti lékárenské péče v menších městech a zároveň chceme prosazovat naše řešení, která omezí plýtvání s léky," řekl ČTK prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Lékárníci dlouhodobě varují, že po snížení marže o tři procenta klesnou příjmy lékáren až o 15 procent, krach podle nich hrozí čtvrtině z 2200 lékáren, zejména venkovských. Od ledna klesla marže z 32 na 29 procent, lékárníci se o ni dělí s distributory. Po odečtení DPH dostanou kolem 17 procent.

Ke stávce se nepřipojily lékárny ve velkých fakultních nemocnicích. Některé soukromé lékárny, které sídlí v supermarketech, byly rovněž otevřené.

Lékárníci předali Paroubkovi petici

Dopoledne předali lékárníci na úřadu vlády petici s 1650 podpisy zaměstnanců lékáren a představitelů lékárníků. Lékárníci tak apelovali na premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), aby se více věnoval jejich problémům. Připojili se k ní lékárníci ze všech typů lékáren - veřejných, fakultních i síťových.

Akci lékárníků podporuje Koalice soukromých lékařů, v níž jsou organizace praktiků, pediatrů, ambulantních specialistů a zubařů. Podporu jim vyjádřila i Asociace českých a moravských nemocnic. "Naše lékárny fungují, ale naše asociace vyjádřila lékárníkům podporu - nikoli v jejich boji o vyšší marže, ale v protestu vůči způsobu jednání ministra zdravotnictví Davida Ratha se zdravotníky," řekl Stanislav Fiala z kanceláře asociace.