Vystudovaný ekonom Kraus, jenž se také stačil stát v osmdesátých letech mistrem republiky ve svazarmovských branných vícebojích, se stal v roce 1986 poslancem československého parlamentu jako člen KSČ.

Na začátku devadesátých let patřil Kraus k reformním komunistům, kteří se snažili změnit ortodoxní image KSČ a KSČM. Nicméně v roce 1992 pronikl Kraus do České národní rady jako "nezávislý" na kandidátce moravistů z Hnutí za samosprávnou demokracii-Strany Moravy a Slezska.

V roce 1993 našel Kraus stranu, ve které zakotvil až doposud. Jako člen ČSSD Kraus úspěšně vedl soc. dem. do voleb ve východních Čechách v roce 1996 i v předčasných volbách v roce 1998.

Ve sporu se Zemanem

Jako jeden z mála politiků ČSSD se Kraus dokázal postavit tehdejšímu předsedovi strany Miloši Zemanovi. "Náš předseda onemocněl mocí, obklopil se skleněnou zdí svých poradců a propadl pocitu  všemohoucího," řekl v roce 2000 o Zemanovi Kraus. Vysloužil si za to Zemanovu nepřízeň, která přetrvává i nyní.

I když na Krausově politické kariéře se objevily i škraloupy, například když v roce 2000 na Svitavsku neúspěšně kandidoval do Senátu, byl stálicí dolní parlamentní komory.

Nyní však po vypuknutí aféry s jeho údajnými těsnými obchodními styky s kriminálníkem Františkem Rigem si i Kraus balí své poslanecké nádobíčko. Nahradí jej jeho vnitrostranický rival Andrej Grega.

Kraus má i sportovní aktivity

Slabou útěchou může být odcházejícímu parlamentnímu veteránovi Krausovi, že zatím zůstává vládním zmocněncem pro MS v lyžování, které by se mělo v Liberci konat v roce 2009.

Kraus se také bude moci soustředit na výkony kladenských fotbalistů, jejichž je prezidentem. Exposlanec Kraus by mohl slavit jejich historický postup do nejvyšší soutěže.