Po vytrvalém odmítání se poslanecká komise pro práci Sněmovny uvolila poodhalit podrobnosti a kývl i Metrostav, který v starobylém domě již třetím rokem vládne. Průvodci, mezi nimiž poslanci nebyli, ale nezapřeli hlavní důvod, proč nakonec s návštěvou na staveništi souhlasili. Každým slovem zdůrazňovali, že nestavějí žádný luxus.

Výhled z garáže na románské opevnění

"To nám děláte špatnou reklamu, protože za luxus my považujeme něco úplně jiného, tomuhle my říkáme český standard: česká keramika, české obklady, české zařízení. V luxusním bytě či nadstandardu je koupelna za milión, kuchyňská linka za osm set tisíc - tady je vybavení za 150 tisíc," ohradil se mluvčí Metrostavu František Polák.

Vzápětí ale trochu luxusu dílu za čtvrt miliardy přiznal: Je to kvalitní lokalita a třetina bytů má kvalitní výhled. A ten je skutečně přepychový: na prejzové malostranské střechy lemované zelení Petřína. Poslanci budou mít v bytech o 35 až 98 metrech čtverečních pohodu. Prohlídka začala v garážích s 32 stáními. Vjezd bude oříškem pro nezkušeného řidiče. Odměnou mu ale bude průhled oknem na původní románské malostranské opevnění, které bylo při stavbě odhaleno.

Tam v pokoji číslo 26

Jeden z nejhezčích bytů nese pověstné číslo 26, o kterém zpíval kdysi Petr Novák. Pro úterní nájezd novinářů se stal ukázkovým: předsíň se vchodem do koupelny se sprchovým koutem, ložnice s dvojpostelí, kuchyňský kout opticky oddělený od obývacího pokoje, který je zároveň i pracovnou.

Moderní modrá kuchyňská linka s nerez dřezem, zabudovaným dvojvařičem a s digestoří. Plovoucí podlaha, světlý sektorový nábytek a modrá sedací souprava. Stolek, stůl se dvěma židlemi. Bílé stěny. Na jedné z nich se táhne dlouhá prasklina: "To budeme ještě opravovat," ujistil Polák. Kdo v tomto sympatickém bytě o 60 m 2 bude bydlet, zůstává utajeno. Losem ho totiž "vyhrál" poslanec či poslankyně na osmém místě seznamu ODS. Jenže právě občanští demokraté si dávají jako jediní se zveřejněním svých obyvatel Nerudovy na čas.

Dokonce prý zájem je u nich menší zvláště poté, co se kolem stěhování rozvířila mediální kampaň. "Samozřejmě to svou roli hrálo," řekla telefonicky Právu místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, jedna z těch, kdo se původně ucházeli o ubytování v Nerudovce, ale pak svou přihlášku stáhli. "Bydlím na obdobné ubytovně Sněmovny v Rumunské a nenechám se vláčet za to, že se chci jen přestěhovat z jednoho baráku do druhého," prohlásila a potvrdila, že zřejmě není jediná, kdo takto postupoval. ODS totiž z původních 14 bytů, které jí byly přiděleny, zřejmě totiž neobsadí všechny. Podle Němcové bylo naposledy, co o věci slyšela, ve stranickém seznamu uchazečů pouze osm jmen.

Od nudliček po nudle

Většina bytů není členitá. Památkáři ubránili příčky tam, kde byly, a nové vzniknout nenechali. A tak většinou jde o klasické garsoniéry, kde je jedna velká místnost, kuchyňský kout, koupelna, předsíň. Jen velikost pokoje je výrazně rozdílná. Podkrovní pokoje, které ještě nebyly pro prohlídku veřejnosti připraveny, nazvali sami stavbaři milými a útulnými.

Zato ty větší a ten vůbec největší, téměř stometrový bezbariérový v přízemí s výhledem do Nerudovky, působí jako ratejna. Jenže většině poslanců je to jedno. "Mé číslo je 12. Které to je, to opravdu nevím, viděl jsem jen plán, ale ani nevím a nezajímal jsem se, v jakém je to patře. Pro mě je rozhodující, že je to blízko," komentoval své budoucí stěhování šéf klubu KSČM Pavel Kováčik, který jako jeden z mála nebude usilovat o místo v garážích, protože má vyhrazené parkování u Sněmovny.

Právě na parkování v domě se naopak těší Vlastimil Ostrý (US-DEU), kterému bylo vylosováno číslo bytu 31. "Nevím, jak vypadá, snad prý má kolem padesáti metrů. O bydlení jsem se hlásil hned loni v červnu po zvolení, protože jsem měl problémy se sháněním bytu. Dva měsíce jsem bydlel na hotelu ve Strašnicích, pak jsem sehnal pronájem v Dejvicích," řekl Právu.

Pozor na kuřáky

Kdo se kam letos v září nastěhuje, bude jasné po 15. květnu. Ale i pak možná dojde k přesunům. Stavbaři totiž objevili ve čtyřech pokojích nádherné renesanční malované stropy. Co s nimi udělá kuřák? "Asi bychom požádali, aby se přestěhoval do jiného," řekl Právu šéf kanceláře Sněmovny Petr Kynštetr.

Jak dodal, bylo pamatováno i na kuřárnu. Ještě není dořešeno ani to, jak bude využita přízemní klenutá místnost proti recepci. Podle Kynštetra zde nejspíš vznikne galerie, možná s malou kavárničkou. Rozhodně ale nepůjde o restauraci či jiné komerční zařízení.