To velmi rozzlobilo premiéra Jiřího Paroubka, který řekl, že to už přestává veškerá legrace. Paroubek za Krausem v jeho aféře stojí. Strana vydala nařízení, že se nikdo, kdo o tom nic neví, nemá ke Krausovi vyjadřovat.

Kraus je v čele kandidátky Libereckého kraje. Němcovi nyní hrozí až vyloučení ze strany.

Kraus čelí nařčení, že vycestoval s podnikatelem Františkem Rigem do Ghany a chtěl tam rozjet obchod s kakaem. Podle svých slov za něj poslal přes účet své matky 50 000 dolarů v souvislosti s obchodem, který se ale nikdy nerozjel. Poslanec vysvětlil, že cestu do Ghany bral jako dovolenou.

Rigo ale tvrdí, že peníze patřily Krausovi. Jeho právník odmítá i Krausova slova, že nevěděl, že Rigo je stíhaný. O tom prý Kraus informován byl.

Trest za Setuzu

Druhého vyškrtnutého Jaroslava Palase stála místo na kandidátce soc. dem. v Moravskoslezské kraji aféra kolem Setuzy.

Premiér mu klade  za vinu, že může za nevýhodný prodej státního podílu v potravinářské firmě Setuza a nezabránil ani podivným spekulacím v Pozemkovém fondu, které ho nakonec stály místo ministra.

Palas tvrdí, že nic nezanedbal. "Je to politická persekuce mé osoby," řekl exministr.

Předsednictvo ČSSD současně rozhodlo, že volebním manažerem strany bude exministr obrany Jaroslav Tvrdík, ten řekl, že se k volbě nebude vyjadřovat. Dne 18. ledna rezignuje na svou funkci prezidenta ČSA a o den později představí své plány.