"Já jsem odmítl odstoupit z kandidátky, protože jsem přesvědčen, že mé postupy jako ministra zemědělství byly vždy naprosto v pořádku, a mrzí mě, že pan premiér vychází z mylných informací," uvedl bývalý člen vlády a dodal: "Celou záležitost vnímám jako další politickou perzekuci své osoby." Podezření, že stát prodal svůj podíl v potravinářské firmě Setuza za nevýhodných podmínek, Palas odmítá.

Tvrdí, že jeho odchod z kandidátky požaduje bývalý předseda vlády a ČSSD Stanislav Gross, kterého na loňském sjezdu strany nazval vyhořelým palivem a vyzval ho, aby odstoupil. Podruhé ho vyzval k rezignaci v září v souvislosti s korupčním skandálem kolem privatizace Unipetrolu. "Pravou příčinou není Setuza, ale Unipetrol," míní Palas.

Sociálnědemokratičtí lídři už od loňského prosince vyzývají Palase, aby sám odstoupil. Minulý týden úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že by to bylo "nejrozumnější řešení". Stranické vedení má právo v odůvodněných případech vyškrtnout  kandidáty, které už schválily krajské konference ČSSD.

Za Krause se Paroubek postavil

Politikem, který čelí nařčením v souvislosti se svou cestou do Ghany je i Michal Kraus, ten zatím v čele kanidátky Jihočeského kraje zůstává, Paroubek se za něj postavil.

"Nikomu nevznikla škoda a nikdo nemůže prokázat, že by nejednal  v dobré víře," řekl premiér. Prý má k dispozici analýzy svých právníků, "kteří se obvykle nemýlí". Podle nich Kraus nepáchal trestnou činnost, dodal Paroubek.

Škrtání v kandidátce by tedy viděl jako nedůvodné. Pokud se prokáže, že poslanec porušil zákon, změní svůj pohled na věc. "Ale nic tomu v tuto chvíli nenasvědčuje," dodal premiér. Nemyslí si také, že by se Kraus měl vzdávat poslaneckého mandátu.