V pololetí už bylo ředitelce Musílkové vyplaceno 342 000 korun jako záloha na celoroční odměnu za loňský rok. Vyplývá to z dokumentů, které se Právu ve středu podařilo získat. Jde o zápis z jednání mzdové komise správní rady VZP. Ta se již 21. prosince loňského roku, tedy čtyři týdny poté, co Musílková veřejně oznámila svůj odchod z funkce k 1. lednu, usnesla navrhnout správní radě VZP vyplacení odměn i odchodného pro Musílkovou.

Formulovala pro správní radu VZP i návrh usnesení. V něm mimo jiné je, že "správní rada VZP schvaluje odchodné pro ředitelku Musílkovou ve výši jednonásobku stanovené roční odměny na rok 2005, tj. 1 140 000 Kč."

V další části usnesení se kromě odchodného navrhuje i vyplacení 80 procent celoroční odměny. Ta v plné výši činí rovněž 1 140 000 Kč. Z této částky již ředitelce Musílkové byla v červnu 2005 vyplacena záloha 342 tisíc korun. Nyní jí může být doplacena krácená část, a to 570 tisíc. Musílková by tak mohla dostat jako odměnu a odchodné dva milióny korun.

Rath: Je to amorální

Podle informací Práva správní rada VZP projednávání odměny a odchodného pro Musílkovou stáhla z programu. Není tedy jasné, zda peníze Musílkové nakonec schválí nebo zamítne. 

"Pokud by odměny i zlatý padák byly vyplaceny, bylo by to nehorázné. Vždyť VZP je v hlubokém deficitu a za to může ředitelka. Vyplacení odměn by v této situaci bylo amorální," řekl Právu ve středu ministr zdravotnictví David Rath.

Odchodem Musílkové z funkce se bude zabývat příští týden v úterý Sněmovna na své mimořádné schůzi. Očekává se, že ji odvolá z čela VZP.