Špidlovou snahou je zajistit účast kompletní 101členné většiny ve Sněmovně, aby se vládní koalice nemusela doprošovat opoziční ODS a KSČM o tzv. vypárování absentujících členů komory.

Již příští týden na plénu Sněmovny projde pevnost stojedničkové vládní koalice zkouškou ohněm. Ve stejném termínu, kdy bude vláda chtít prosadit již podruhé zvýšení spotřební daně či naplnit vysílací radu svými lidmi, totiž zasedne Evropský parlament ke svému plenárnímu zasedání ve Štrasburku. A sedmnáct zástupců Sněmovny, z toho devět vládních, by se tu poprvé mělo zúčastnit jako řádně zvolení pozorovatelé.

Soc. dem. i lidovci zůstanou doma

Poslanci koalice se k premiérově výzvě postavili vstřícně, ale zda ji vyslyší všichni, se ukáže již příští pondělí, kdy zasedání Evropského parlamentu začíná. Soc. dem. a lidovečtí zástupci budou mít rozhodování zjednodušené: jejich poslanecké kluby jim doporučí, aby do Francie neodjížděli. Klub US-DEU svého pozorovatele Pavla Svobodu omezovat v rozhodování nehodlá.

"Domnívám se, že poslanci soc. dem. budou přítomni hlasování v Praze," řekla včera Právu místopředsedkyně klubu ČSSD Hana Orgoníková.

Místopředseda klubu KDU-ČSL Josef Janeček byl ještě jednoznačnější: "Uděláme vše, aby 100 procent našich poslanců bylo ve Sněmovně přítomno. Nic jiného nám nezbývá, pokud spojenecké síly ODS a KSČM odmítnou párování tak, jak vyhrožovaly o víkendu. A to bez ohledu na to, že to v tuto chvíli trochu znevýhodní ČR na mezinárodním poli," uvedl pro Právo.

Jiného názoru je však místopředseda US-DEU František Pelc: "Bez ohledu na naše problémy s hlasováním doma bychom se takových významných akcí, jako je zasedání EP, účastnit měli. Doufám, že všichni zmoudří a že se podaří zajistit párování i přes prohlášení opozice." Pelc přitom ještě minulý týden Špidlovo opatření podpořil slovy: "Je to sice drsné, ale nezbytné. Pokud chce koalice něco ve Sněmovně dokázat a nebýt tu jen do počtu, pak je třeba něco obětovat na oltář vlasti."

Opoziční ODS a KSČM si s odjezdem svých lidí starosti nedělají. "Jsme přesvědčeni, že by se na toto zasedání jet mělo, zejména když jde o první oficiální účast našich poslanců v EP. Rozhodně by to nevypadalo dobře, kdybychom se tam neobjevili vůbec. Zvažujeme i možnost, že by naši zástupci jeli do Štrasburku alespoň na první dva dny, kdy se doma nic dít nebude," řekla Právu místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Se svou účastí ve Francii počítá i Jiří Maštálka (KSČM): "Pokud nedostanu od svého poslaneckého klubu jiný pokyn, jedu," odpověděl Právu.

Program na ostří

Vládní koalice bude ve Sněmovně potřebovat každou ruku, neboť již podruhé se na programu objeví zákon o soudech a soudcích, bez kterého od letošního července hrozí podle ministra spravedlnosti Pavla Rychetského kolaps české justice.

Vláda znovu předložila poslancům i zákon o spotřební dani, která má vynést státnímu rozpočtu téměř pět miliard korun. Obě tyto předlohy prohrála před čtrnácti dny rozdílem dvou chybějících hlasů ve vlastním táboře.

Plnou podporu bude koalice potřebovat i pro volbu členů vysílací rady. Minulý týden se jí nepodařilo - také kvůli nekázni vlastních poslanců - prosadit své zbývající čtyři členy tak, aby měla v radě většinu potřebnou pro všechna významná rozhodnutí.

Bojovné hlasování se dá očekávat i o růstu koncesionářských poplatků a o zvýšení podílu reklamy ve veřejnoprávní České televizi. Sporných bodů bude více, budou se např. volit členové vyšetřovací komise k dálnici D47. Bude se jednat i o zřízení vyšetřovací komise k prohrané arbitráži ve věci CME proti ČR. Ve hře bude i renta pro exprezidenty či doživotní udělení nejvyšších státních vyznamenání Václavu Havlovi.

Budou nutné změny

Jak předcházet podobným problémům se diskutuje již léta. Poslední události ve Sněmovně ale podle některých poslanců velmi urychlí práce na novém jednacím řádu komory. Jednou ze zvažovaných možností je stanovení pevných hlasovacích dnů, aby si všechny strany mohly zajistit účast.

Poslanci ale již také diskutovali o tzv. klouzavém mandátu. Ten by uvolnil ruce členům vlády, aby po dobu výkonu vládní funkce mohl na jejich místo ve Sněmovně nastoupit náhradník. Padl již i takový názor, aby ti, kdo se rozhodnou pro kariéru zahraniční, museli ukončit svou práci doma. Stejně radikálně by někteří poslanci řešili problém s ministry, kteří si stěžují na přílišnou zaneprázdněnost ve Sněmovně: těm doporučují, aby se mandátu vzdali.