Musílková tak hodlá setrvat ve funkci ředitelky VZP až do zvolení nového šéfa zdravotní pojišťovny. Ze zákona o VZP podle ní totiž vyplývá, že pojišťovnu nemůže řídit nikdo jiný než osoba zvolená a jmenovaná Sněmovnou. Musílková původně prohlašovala, že vzhledem k tlaku na svou osobu je připravena ve funkci skončit k 1. lednu 2006.

"Tehdy jsem řekla, že dávám svou funkci k dispozici, aby se o ní jednalo, neřekla jsem, že skončím k 1. lednu," zdůvodnila svůj nynější postoj Musílková.

Podle Musílkové tedy není její nynější stanovisko v rozporu s předchozími výroky. "Správní rada se rozhodla, že je nutné, aby byl řádně zvolený ředitel, protože některé pravomoci nelze přenést na nikoho jiného," dodala.

O novém šéfovi VZP rozhodne Sněmovna

Správní rada požádala předsedu Sněmovny Lubomíra Zaorálka, aby odvolání ředitelky a volbu nového ředitele zařadil na program nejbližší schůze. Vyplývá to z jejího usnesení z 16. prosince.

Sociální demokraté chtějí vyvolat mimořádnou schůzi, kde by se o odvolání hlasovalo. Sněmovna by o tom mohla hlasovat buď ve středu 11. nebo v úterý 17. ledna, řekl v úterý předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus.

Správní rada VZP navrhla Sněmovně zvolit Jiřího Čekala jako prozatímního ředitele. Čekal v současnosti působí jako ředitel pražské pobočky pojišťovny a člen týmu nuceného správce. Musílková předpokládá, že ho Sněmovna schválí v den jejího odvolání.