Paroubek odsoudil rozhodnutí imunitního výboru. "Pan Doležal není obviněn z politického deliktu, ale z deliktu kriminálního. Není věcí mandátového a imunitního výboru, aby nahrazoval soud," řekl Paroubek novinářům.

Paroubek vyzval sociální demokraty i ostatní poslance, aby hlasovali pro vydání. "V sázce je dobré jméno Poslanecké sněmovny a celého politického života v zemi," míní. Do volebního programu ČSSD hodlá prosadit omezení doživotní imunity zákonodárců.

Dundáčková: Stíhání je účelový krok

"Mandátový a imunitní výbor považuje stíhání poslance Doležala za účelové," sdělila předsedkyně sněmovního výboru Eva Dundáčková (ODS). Podle ní hlasovalo pro zachování imunity občanského demokrata Doležala sedm členů výboru, pro vydání k trestnímu stíhání hlasovali dva poslanci.

"Není to otázka posouzení viny či neviny konkrétního poslance. V tomto případě okolnosti případu, například to, že kroky směřující k zahájení trestního řízení trvají více než rok a přesto z našeho pohledu tam nic nenasvědčuje tomu, že by byly porušeny právní předpisy, nás vedou k domněnce, že ze strany policie se jedná o účelový krok," prohlásila Dundáčková.

Doležal původně chtěl být vydán, pak se rozmyslel

Doležal obvinění policie popíral a tvrdil, že se v žádném případě nedopustil trestného činu. O tom, zda jej bude moci policie dále stíhat, však rozhodne Sněmovna jako celek, rozhodnutí výboru má jenom doporučující charakter.

Dříve Doležal tvrdil Právu, že bude chtít být vydán trestnímu stíhání, aby se mohl bránit podezření z toho, že požadoval po dvou podnikatelích 800 tisíc korun jako úplatek pro svého stranického kolegu a radního na Praze 10 Tomáše Hrdličku.

Svůj úmysl si ale rozmyslel, neboť jak řekl novinářům, "nemá strach z policie, ale obává se nestandardních kroků". "Sdělil jsem výboru své výhrady a svá podezření a nechal jsem zcela na poslancích, aby zvážili, kde je pravda a jestli mé obavy jsou oprávněné či nikoli a jejich rozhodnutí se podřídím," odůvodnil Doležal změnu názoru.

Policie: Doležal žádal úplatek

Policie byla skoupá na komentáře k rozhodnutí výboru. "Pro nás je podstatné konečné rozhodnutí Sněmovny," řekla ČTK mluvčí protikorupční policie Jana Pinková.

Čeští policisté mají na věc jiný názor než Doležal a členové parlamentního výboru. "Doležal v listopadu 2004 v okolí Malostranského náměstí v Praze 1 navrhl možnost ovlivnění vydání kladného rozhodnutí stavebního odboru, případně komise pro územní rozvoj," píše se v policejním dokumentu. 

"Učinil tak s tím, že osoby, které vydání takovéhoto rozhodnutí dokáží ovlivnit, požadují blíže nespecifikovaný obnos," tvrdí strážci zákona.