"Vládní politiku považujeme za natolik katastrofální pro ČR, že ji nelze ani tímto způsobem tolerovat," řekla novinářům místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Topolánek volil tvrdá slova

"Největší problém je v tom, že vláda nevládne, neřeší ani běžné provozní věci, natož reformy, které vyhlásila, nebo které nutně potřebujeme," řekl šéf ODS Mirek Topolánek po jednání.

"Zodpovědnost za to nesou všechny strany a všichni poslanci vládní koalice stejnou měrou. Až dospěje vládní koalice k závěru, že tímto způsobem nelze pokračovat, je ODS připravena podílet se na hledání východiska z této situace," uvedl . "Nebudeme to však my, kdo bude bourat kabinet," dodal lídr nejsilnější opoziční strany. 

Párování poslanců

Párování je jeden z nepsaných parlamentních zvyků, při nichž si vláda a opozice po vzájemné dohodě vyrovnávají počet chybějících zákonodárců, kteří jsou nemocní či na služební cestě. V praxi to znamená, že chybí-li ze závažných důvodů některý zástupce vládní strany, dohodne se s opozicí, že na hlasování nepřijde také její zákonodárce. Stejně se postupuje i naopak. Tím se zachovává poměr mezi vládou a opozicí.

Politici vládních stran, kteří mají ve sněmovně většinu jediného hlasu, doufají, že záměr ODS může zlepšit docházku jejích poslanců na schůze a především hlasování dolní parlamentní komory. Domnívá se to předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl i šéf poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř. Ibl připomněl, že premiér Vladimír Špidla zakázal svým ministrům jezdit na zahraniční cesty v době zasedání sněmovny.

Přitvrdit mohou i komunisté

Místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana slíbila nahrazovat neúčast Jana Kavana z ČSSD během jeho jednoročního mandátu v čele Valného shromáždění OSN. I on ale vládní koalici varoval, že komunisté nemusejí být v budoucnu tak ochotní: "Buď se s námi bude vládní koalice bavit jako s opozicí a nebudou nás přetlačovat křehkou většinou, nebo donutí opozici postupovat jednotným způsobem," prohlásil Filip.