Během sobotního odpoledne se počet účastníků pražského happeningu za legalizaci marihuany zněkolikanásobil. Na pražské Letenské pláni se během odpoledne sešla podle policejních odhadů zhruba tisícovka účastníků. Pořadatelé uváděli počet až o polovinu vyšší. Na pódiu se střídaly punkové kapely, v přestávkách vystupovali řečníci. Pro legalizaci marihuany se vyslovili mimo jiné Ivan Douda z Nadace Drop In či publicista Jiří X. Doležal. Akci neprovázely žádné konflikty, na pořádek dohlíželi policisté.

Smyslem akce bylo poukázat na údajné nedostatky protidrogového zákona. "Zákon postihující konzumenty a pěstitele marihuany dostatečně nereflektuje fakt, že s touto lehkou drogou má zkušenost až 80 procent osmnáctiletých," řekl hlavní organizátor David Čermák. Příznivci legalizace upozorňují na to, že z konopí lze vyrábět tkaniny i kosmetiku a že působí příznivě například při léčbě Parkinsonovy nemoci. Připomínají také, že v roce 1941 zakladatel amerického automobilového průmyslu Henry Ford představil prototyp auta, jež mělo karosérii z konopí a motor pohánělo konopné palivo.

V Plzni petice

Téměř 500 lidí všech věkových skupin v Plzni podepsalo petici proti kriminalizaci marihuany. Petiční archy zašlou organizátoři prezidentu republiky. Akce si klade za cíl osvobodit všechny lidi vězněné kvůli konopí. "V naší zemi jde zejména o požadavek legislativního rozdělení drog. Pěstitelé marihuany, včetně samopěstitelů, jsou posuzováni podle stejného zákona jako dealeři tvrdých drog," uvedl ´konopný ombudsman´ Marek Jehlička.

Mluvčí pořadatelského občanského sdružení DOPE Jiří Kassl, řekl: "Marihuana je alternativou k alkoholu nebo cigaretám, které jsou legální."  Podle něj výzkumy prokazují, že nikotin způsobuje vyšší závislost než marihuana a má také negativnější účinky na organismus.

V Třebíči se akce účastnilo pár desítek lidí

Podobné akce se konaly i v Třebíči, Brně a Plzni. V Třebíči se jí účastnilo jen několik desítek lidí. Podle Zdeňka Pruknera, který akci svolal, má smysl především v malých městech, jako je právě čtyřicetitisícová Třebíč, kde se všichni znají. Lépe se tak může ukázat, že marihuanu podporují i slušní lidé.

"Sám jsem donedávna dělal skautského vedoucího a myslím si, že zdaleka nejsem vagabund a feťák. Jsem živnostník a kouřením marihuany nedělám nic špatného," řekl Prukner, který údajně takových lidí zná spoustu.

Odpůrci marihuany.

Britští vědci jsou přesvědčeni o tom, že lidskému zdraví škodí více, než se dosud předpokládalo. V nejnovějším vydání časopisu British Medical Journal uvedli, že její pravidelné užívání zvyšuje riziko některých duševních poruch nebo rakovinových onemocnění. Kouření marihuany vyvolává podle některých výzkumů rakovinu stejně jako kouření cigaret.