Homosexuální aktivisté míní, že svou přítomností ve Sněmovně lidé dají najevo, že jim "osud tolik potřebné normy není lhostejný". "Nejmenší, co pro schválení zákona můžete udělat je, že přijdete hlasování o zákonu "pohlídat" na galerii Sněmovny," uvedla liga ve své výzvě, kterou zveřejnila i na internetu.

Homosexuálové by tak mohli legalizovat své soužití, které by bylo zapsáno v matrikách podobně jako manželství. Podobné normy platí v 11 evropských zemích.

Sněmovna v minulosti normu již několikrát zamítla. První neúspěšný pokus o zavedení registrovaného partnerství Sněmovna poslala k ledu v roce 1998. Poslední návrh neuspěl letos v únoru o jediný hlas. Proti zákonu jsou jednotně jen lidovci.

Paroubek: ČSSD zákon podpoří

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v září tvrdil, že přijetí normy patří k prioritám sociální demokracie. Nyní se o schválení zákona vehementně zasazuje. Poslanců ČSSD doporučil, aby hlasovali pro zákon.

Podle říjnového průzkumu CVVM se pro registrované partnerství vyslovilo 62 procent českých občanů. 

Jelikož se u tohoto článku vyskytovalo velké množství příspěvků, které porušovaly pravidla diskuse, bylo diskusní fórum zrušeno. Všem čtenářům, kteří zde slušně diskutovali, se omlouváme. Redakce