"Jde svým způsobem o záchranářskou reakci na vzniklou skrumáž několika zákonů, a to v časové tísni. V případě nepřijetí hrozí legislativní problémy se služebním poměrem celníků," obhajoval legislativní úpravy senátor ODS Jiří Pospíšil před hlasováním o novele, jež byla připojena ke změně zákona o ozbrojených silách.

Původně se předpokládalo, že stávající pravidla pro celníky budou platit jen do konce letošního roku. Poté je měl nahradit nový služební zákon. Po nátlaku lidovců, kterým se nelíbil přílišný nárůst platů policistů, by ale služební zákon měl nabýt účinnosti až za rok.

Přijetí senátní verze podpořil i ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). Sněmovna pro ni hlasovala prakticky jednomyslně.

Nový zákon omezí vojenské příspěvky na byt

Změna zákona o ozbrojených silách, která způsobila i změnu celních předpisů, přinese omezení příspěvků státu na bydlení pro vojáky. Měsíční dotace už nemá představovat 140 procent, ale jen 80 procent minimální mzdy, která letos činí 7185 korun. Příspěvek dostávají vojáci, kterým ministerstvo nezajistilo v místě práce služební byt.

Změna zákona také umožňuje použití vojenských letounů kvůli humanitárním důvodům nebo k dopravě sportovců a umělců, kteří by ČR reprezentovali v zahraničí.