"Přes Německo k jihu postupuje studená fronta, která od severozápadu ovlivňuje počasí u nás a během noci postoupí nad Rakousko a Maďarsko," uvedli meteorologové.

Komplikace tak místy způsobí mrznoucí mrholení, které bude během noci přecházet v déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 800 metrů pak ve sněžení.

"Během noci a dopoledne se bude od severu oblačnost protrhávat. Na podchlazeném povrchu se může místy tvořit náledí," dodali meteorologové.

Meteorologické pojmy
Ledovka souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
Námraza v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na el. sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
Zmrazky termín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
Náledí ledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia.
Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze