S přirovnáními na adresu špičkových politiků ČSSD se tak roztrhl pytel, kromě "buldozéra" Jiřího Paroubka mají nyní sociální demokraté i své "beranidlo".

"Mluví jasně, konkrétně a stručně - to je pro média výhodné. Jeho vyjádření se přepíše do dvou tří vět, které média potřebují," soudí šéfredaktor časopisu Marketing & Media Daniel Köppl.

Stejně jako Mikeš se domnívá, že Rath se prosazuje hlavně díky své vrozené sebejistotě, nikoliv pomocí triků, které by ho naučili mediální poradci. Má-li takové poradce, tak především k tomu, aby mu poradili třeba s barvou kravaty, soudí Mikeš.

"Je jen pár politiků, kteří to dokážou. Když Václav Klaus působil jako předseda ODS, tak bylo taky těžké se mu postavit," uvedl Mikeš. Rath i Klaus jsou podle něj sebejistí muži, kteří "dobře vypadají, mají hezké modré oči, umějí se usmívat a přitom strašně rychle pálí od boku".

Rath si nebere servítky vůči politickým soupeřům. Výsledkem je několik žalob představitelů opoziční ODS, které celkově převyšují tři milióny korun. Rath nicméně leckdy i arogantním vystupováním upoutal pozornost médií, poslední dobou je jeho obličej často vidět na předních stránkách novin.

Přehled podaných a plánovaných žalob na ministra Ratha
- senátor Julínek chce omluvu a 650 tisíc korun
- lékař Hroboň požaduje omluvu a půlmiliónové odškodné
- hejtman Bendl podal žalobu, žádá omluvu a 250 tisíc korun
- europoslanci Cabrnoch a Ouzký požadují omluvu a budou žádat Rathův plat na ministerstvu
- předseda ODS Topolánek zvažuje žalobu kvůli Rothovým výrokům o podezření z jeho korupčního chování
- společnost IZIP zvažuje žalobu kvůli výrokům o těsných vazbách na VZP
- ODS vyzvala Ratha k rezignaci, chce omluvu, zvažuje žalobu
- podnikatel Chrenek sdělil, že učiní patřičné kroky na ochranu dobrého jména společnosti Agel a dalších nařčených firem
- ředitelka VZP Musílková zvažuje podniknout patřičné právní kroky kvůli kauze VZP
Zdroj:ČTK

Odborník: Rath bude Topolánkovi důstojným soupeřem

Köppl také schvaluje Rathovo vedení pražské volební kandidátky ČSSD. Rath se ve volebním klání utká mimo jiné s volebním superlídrem ODS Mirkem Topolánkem.

"Zdravotnictví je obor pro volby velmi důležitý," uvedl Köppl. Podle něj ani příliš nezáleží na tom, že polovina zpráv v tisku se týká politických nařčení a nikoli problematiky zdravotnictví. 

"Lidé si ho ale se zdravotnictvím budou stejně spojovat. Mnozí ho vnímají tak, že dříve bojoval za dobro lékařů a teď bojuje za dobro pacientů," uvedl Köppl.

"Lidé nevěří nikomu bez chyby. Politici dělají zásadní chybu, že se prezentují, jako by byli absolutně čistí. Rath například přiznal další partnerku a to mu nahrává. Pan Topolánek bude mít velice silného soupeře," uvedl Mikeš.