Ke stejnému postupu vyzval také poslance soc. dem., jimž ale nemůže jako premiér ani jako šéf strany nic přikazovat. Nedávno opozice "vypekla" vládní strany právě kvůli Špidlovi a lidoveckému ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi. Oba v Aténách podepisovali smlouvu o přistoupení k Evropské unii a do Sněmovny druhý den nijak nespěchali. ODS a komunisté slabosti vládního uskupení využili a smetli důležité zákony, jako například justiční novely či zvýšení spotřebních daní.

Většina vládních politiků sice po straně "brblá" nad nejnovějším radikálním řešením premiéra, ale shodují se v tom, že je nutné, neboť koalice musí dokázat svou převahu. "Začala se měnit zvyklost párování, tak si myslím, že je v pořádku, aby byla vládní koalice v plném počtu," řekl Špidla Právu ke svému rozhodnutí.

Právě žádosti koalice o vypárování svých poslanců, tedy aby opoziční strany stáhly z hlasování stejný počet svých lidí, v minulých dnech občanští demokraté a komunisté ignorovali.

Premiér také nebude jezdit

Špidla je ochoten kvůli několika posledním prohrám odložit i své oficiální návštěvy v zahraničí, pokud se budou krýt s jednáním Sněmovny. "V naprosté většině případů návštěvu odřeknu," řekl Špidla. Připomněl, že nejde o nic neobvyklého, neboť sám se několikrát setkal s tím, že zahraniční partner právě kvůli vnitropolitickým důvodům zrušil svou cestu do Česka.

Na otázku Práva, zda se jeho zákaz týká také šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana (ČSSD), premiér odpověděl: "Předpokládám, že se příštího jednání Sněmovny zúčastní, navíc jeho mandát v OSN končí v září, takže by už to neměl být tak velký problém." Kavan má se Špidlou dohodu, podle níž se zúčastní řádných schůzí Sněmovny. Tento týden však pokračovala jedna mimořádná kvůli schválení nové vysílací rady a následovalo řádné jednání komory, která měla původně skončit už před týdnem.

Určité komplikace může Špidlovo rozhodnutí přinést Cyrilu Svobodovi (KDU-ČSL), který je z pozice své funkce šéfa české diplomacie největším vládním cestovatelem. Přesto i Svoboda se zákazem souhlasí, byť si nechává pootevřená zadní vrátka. "Budu toto rozhodnutí respektovat, i když může nastat výjimka, že bude něco mezinárodně velmi důležitého, kam nemůže ČR nepřijet," řekl Právu. Takovými případy podle něj mohou být např. summity ministrů zahraničí. Dvoustranná jednání je však připraven organizovat v jiných termínech, než jsou zasedání komory. Na otázku Práva, zda se mu Špidlovo rozhodnutí zamlouvá, po delší odmlce odpověděl: "Beru to jako věc, která je ku prospěchu ČR." K tomu dodal, že je důležité, aby vládě ve Sněmovně procházely její návrhy zákonů.

První obětí Zaorálek

První obětí Špidlova rozhodnutí se stal třetí nejvyšší ústavní činitel země, předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Ačkoliv není premiérovým podřízeným, jako člen soc. dem. jeho přání respektuje s ohledem na napjaté politické poměry v komoře.

Podle všeho se Zaorálek nebude moci zúčastnit setkání předsedů parlamentů členských a kandidátských zemí EU 22. až 23. května v Aténách. Těsně předtím měl navštívit i Bundestag, ale v tomto případě bude nucen hledat nový termín. "Vím, že vnitropolitické důvody patří mezi ty, které partneři chápou. Každý se s nimi občas může potkat," řekl Zaorálek Právu. Jak dodal, premiérovo rozhodnutí považuje za oprávněné přesto, že mu komplikuje situaci. "Nemůžeme-li se spolehnout na solidnost opozice, pak nebudeme organizovat párování, ale prokážeme, že jsme schopni si svou vůli prosazovat silou."

Jen vláda koalici nespasí

Pouze stoprocentní účast ministrů, kteří jsou současně poslanci, ale koalici ve Sněmovně nespasí. Stejné disciplíně se budou muset podřídit také všichni koaliční poslanci.

Právě ti se shodují, že opozice v posledních dnech koalici zahnala do chumlu. Podle šéfa klubu soc. dem. Petra Ibla souhlasili i jeho poslanci s tím, že v době jednání Sněmovny nebudou cestovat do zahraničí. V případě cest tzv. stálých parlamentních delegací např. do Rady Evropy či do Evropského parlamentu si bude koalice pečlivě hlídat, kolik opoziční politiků odlétá, a podle toho vyšle stejný počet svých lidí, aby síly doma zůstaly vyrovnané.

Také pro lidovce a unionisty bude podle Svobody a místopředsedy US-DEU Františka Pelce platit stejné pravidlo. "Je to sice drsné, ale nezbytné. Pokud chce koalice něco ve Sněmovně dokázat a nebýt tu jen do počtu, pak je třeba něco obětovat na oltář vlasti," řekl Právu Pelc. K tomu dodal: "Já sám už přijdu sice asi o třetí zahraniční služební cestu, ale je-li to třeba, pak - i když šťastný z toho nejsem - podřídím se."

Koaliční politici jsou přesvědčeni, že současná situace ve Sněmovně povede také k brzké změně zákona o jednacím řádu komory, který by stanovil termíny pro hlasování, aby tomu mohli poslanci i ministři podřídit svůj program.