Návrh na odvolání prezídia PF podporoval především ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD). Podle něj by měli všichni členové prezídia PF bez ohledu na politickou příslušnost následovat kroky exministra Zgarby. "My chceme především obnovit činnost Pozemkového fondu," tvrdil Mládek.

Poslanci soc. dem. hájili působení Zgarby v čele PF, podle nich se exministr při červnovém hlasování, které způsobilo spekulace s pozemky, zdržel hlasování. Podle poslance Ladislava Skopal by poslanci neměli posuzovat vinu členů PF, to může jenom soud. Podle něj by se mělo jmenování nových členů PF řídit odbornými kritérii, nikoli politickou poptávkou.

Reagoval tak na námitky poslanců ODS, kteří se v souvislosti se změnou na PF obávají údajné "socialisticko-komunistické nadvlády nad PF". Prohlásil to poslanec ODS Martin Kocourek, jenž sám byl členem prezídia PF. Kocourek ale připustil, že "usnesení prezídia PF nebylo zcela standardní".

Další občanský demokrat Miroslav Beneš při debatě připomněl, že ODS neměla od vzniku ČR žádného ministra zemědělství. Přes kritiku vládní činnosti v zemědělství však ODS odvolání všech členů PF podpořila.   

Ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD) také v pátek Sněmovně oznámil, že se vzdal poslaneckého mandátu. Chce mít více času na vládní funkci. Mládka by měl v dolní komoře nahradit jihočeský sociální demokrat Miroslav Máče.