"Nikoho asi nepřekvapí, že Rathovy výroky odmítám," řekl Topolánek. Tvrzení ministra zdravotnictví podle něj "nejsou a ani nemohou být pravdivá"."Doktor Rath se pouze snaží odpoutat pozornost od problémů zdravotnictví a vlastní korupce v České lékařské komoře," sdělil Topolánek.

Šéf nejsilnější opoziční strany nevyloučil ani podání žaloby na ministra zdravotnictví. "Budu se bránit a zvážím právní kroky," řekl Topolánek.

Rath Topolánka podezírá z korupce

Rath se ve čtvrtek dopoledne pustil do Topolánka, když naznačil úzké kontakty na šéfa dozorčí rady Třineckých železáren Tomáše Chrenka. Ten se podle Ratha podílí i na podnikání společnosti Agel, která ovládá některé nemocnice v Moravskoslezském kraji.

"Kladl jsem si otázku, proč se předseda ODS Topolánek sešel s ředitelkou Musílkovou, aby ji osobně podpořil," řekl Rath. Podle něj se Topolánek nikdy dříve o zdravotnictví nezajímal. Když byl Rath prezidentem České lékařské komory, chtěl se prý s Topolánkem setkat, ovšem ten to měl odmítnout. "Topolánek nikdy neměl o schůzku zájem, protože se o zdravotnictví nezajímá a má na to senátora Julínka," tvrdil Rath.

Podle Ratha bylo Topolánkovo sdružení na podporu vzdělání Becario podporováno Třineckými železárnami, v nichž má významné slovo podnikatel Tomáš Chrenek.

Nestadardní smlouvy

Rath mínil, že akciová společnost Agel, v níž se podle něj angažuje podnikatel Chrenek, kontroluje například nemocnice v Bruntálu, Valašském Meziříčí či v Českém Těšíně. "Tyto nemocnice neměly standartní smlouvy s VZP," prohlásil Rath. Chrenek je podle internetového výpisu z obchodního rejtstříku členem dozorčí rady společnosti Agel.

Podle Ratha jsou podezřelé i aktivity jednoho ze spolupracovníků stínového ministra ODS Tomáše Julínka Pavla Hroboně, jenž "měl rozhodovat o smluvní politice ODS, zároveň byl zaangažován v uvedených nemocnicích". Rath zdůraznil, že Hroboň dříve pracoval ve vedení VZP a v poslední době pro ni na smlouvu připravoval smluvní politiku. "Mě osobně toto přijde jako přílišná koncentrace náhod," řekl ministr.

"Nemohu se zbavit podezření z korupčního chování předsedy Topolánka," uzavřel Rath.