Ke skupině poslanců ve Sněmovně, kteří hrají "malou domů" na své příbuzné, patří Josef Mikuta (ČSSD) z Karlovarského kraje, který zaměstnává svou manželku jako svou asistentku. Vedení ČSSD s ním však již pro sněmovní volby na kandidátku nepočítá. "Jako poslanec pracoval spíše pro sebe než pro stranu, my v kraji o jeho práci nevíme nic," řekla Novinkám šéfka organizace ČSSD v Karlovarském kraji Hana Hozmanová.

Podle Hozmanové zatím tamní sociální demokraté o etickém kodexu poslance nejednali, i o jeho podobě by měli krajští delegáti jednat během krajské konference 3. prosince. Kandidátem na lídra strany je i poslanec Rudolf Tomíček, který podle Holmanové nemá Mikutovy manýry.

Zaorálkův etický kodex si můžete prohlédnout zde.

Jižní Morava: nekandiduje ani další výtečník

Dalším svérázným interpretem Paroubkova apelu je poslanec soc. dem. František Strnad, jenž chtěl Zaorálkův kodex podepsat, ale nedodržovat. Strnad v listopadu řekl, že podepíše, ale se svou asistentkou a manželkou Libuší pracovní poměr nerozváže. "Já to považuji za neetické, kdybych řekl, děvčico, teď běž," odůvodnil své obavy vůči rodině v České televizi Strnad.

I Strnad již po volbách do poslanecké lavice nezasedne. Podle místopředsedy jihomoravských soc. dem. Davida Dallaga není hlavním důvodem pro odchod Strnada z vysoké politiky jeho protěžování rodinných příslušníků, nýbrž svobodné poslancovo rozhodnutí. Dallago nechtěl komentovat Strnadovo působení ve Sněmovně: "On je poslancem za Břeclavsko a já nejsem z tamního okresu." Podle Dallaga "je předčasné mluvit o etickém kodexu, to bude předmětem diskuse krajské konference".

V Jihomoravském kraji bude z osmi poslanců ČSSD obhajovat svůj mandát 5 z nich v čele s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Na jihu Moravy již nebude kandidovat ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který bude volebním lídrem ve Zlínském kraji.

Orgoníková: Kodex je v pořádku

Někteří politici ČSSD však s přísnějším dozorem nad poslanci souhlasí. Například poslankyně ČSSD Hana Orgoníková, která povede ČSSD ve volbách v Královéhradeckém kraji, se ztotožňuje se Zaorálkovým návrhem. "Pokud někdo chce kandidovat u sociální demokracie, vlastně i za jiné politické strany, protože je to předkládáno všem politickým stranám, měl by se s kodexem podrobně seznámit," tvrdí poslankyně.

Obdobný názor má europoslanec Libor Rouček (ČSSD), který upozornil, že "v Evropském parlamentu již celá řada věcí z kodexu funguje".