"Ve čtvrtek 1. května bude polojasno, ojediněle srážky zejména na východě republiky. Čekáme příjmené teploty, ráno od 13 do 9, odpoledne od 18 do 22 °C," řekl Novinkám Luboš Moravčík z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Lidová pranostika tvrdí, že když na 1. máje prší, bude později sucho a neurodí se víno. To by zemědělcům a vinařům velkou radost neudělalo. Ale protože meteorologové hlásí pouze ojedinělé přeháňky, moho by být všechno v pořádku.

Odborníci navíc upozorňují, že doba flobální klima se během posledních padesáti let výrazně změnila, takže mnohá lidová rčení vztahující se k počasí pozbylo platnosti.

O víkendu maximálně 22 °C

V pátek meteorologové očekávají polojasno, odpoledne a večer přibývání oblačnosti. Na západě republiky by se mohly objevit přeháňky a bouřky. Ráno bude nejnižší teplota 5 °C, odpoledne vystoupí až na 25 °C.

"Sobota bude bohužel oblačná, místy s přeháňkami a bořkami. Odpolední teploty se budou pohybovat o poznání níže - v rozmení 15 a 19 °C," řekl Moravčík. Chladnější počasí čeká i v neděli, pršet by už ale nemělo. Ráno bude 8 až 4, odpoledne 16 až 22 °C.

"Od pondělí do středy by se mělo postupně oteplovat. Denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 22 až 27 °C," dodal Moravčík.