Mládek dříve uvedl, že jeho cílem je rekonstruovat orgány fondu a přijmout opatření, aby se již pochybné převody nemohly opakovat. Vláda již schválila návrh na odvolání prezidia fondu. Odvolání členů orgánu musí ale schválit Sněmovna. O svůj post již také přišla polovina z deseti členů výkonného výboru PF.

Mládek se zřejmě přes odpor šéfa lidovců Miroslava Kalouska chystá vyměnit i předsedu výkonného výboru fondu Josefa Miškovského.

Opoziční ODS minulý týden prohlásila, že považuje odstoupení ministra Zgarby za přiznání jeho podílu na spekulacích s pozemky v řádech miliard korun.

Mládek dohlédne i na Setuzu

Za další prioritu Zgarbův nástupce považuje řešení situace kolem firmy Setuza a Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Ten byl minulý týden nucen převést svůj 38 procentní podíl v Setuze na společnost Český olej, která tak jeden z největších potravinářských podniků v zemi ovládla.

Zgarba kvůli netransparentnímu převodu vyměnil podstatnou část lidí v orgánech PGRLF. Mládek chce podle svých slov hledat řešení výhodné pro stát a ve fondu provést kroky, které do budoucna zamezí neprůhledným obchodům.

Vedle řešení situace v klíčových institucích resortu se chce nový ministr zaměřit na hladký tok evropských peněz do českého zemědělství.