Klaus podle prezidentova mluvčího Petra Hájka obdržel dopis předsedy vlády Jiřího Paroubka, v němž mu demisi Zgarby postoupil.

Zgarba rezignaci oznámil ve čtvrtek na společné mimořádně tiskové konferenci s premiérem. Paroubek současně potvrdil, že post nabídl Mládkovi a ten jej přijal.

V sobotu exministr  rezignoval také na místo lídra ČSSD na Vysočině pro sněmovní volby. [celá zpráva

Zgarbu stála místo několik dní trvající kauza kolem Pozemkového fondu, v jehož čela jako ministr zemědělství stojí. Vyšlo najevo, že fond v létě přidělil spekulantům lukrativní pozemky kolem Prahy za minimální ceny. Exministr uvedl, že rezignaci nabídl po "četných mediálních kauzách, u nichž není jasné kdo je rozehrál a kdo je režíruje".

Paroubek ocenil Zgarbovu morální sílu

"Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že Petr Zgarba je do aféry kolem fondu zapleten," řekl ve čtvrtek Paroubek.  Ocenil, že exministr našel k rezignaci morální sílu.

Pro Mládka se Paroubek rozhodnul navzdory tomu, že není zemědělským odborníkem. Sází však na to, že poslanec není napojen na žádnou lobby v této oblasti a dokáže udělat v resortu pořádek.  "Je to praktický a schopný manažer a ekonom," řekl o Mládkovi.

Podle Mládka je třeba rekonstruovat orgány Pozemkového fondu i Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu. Dále se chce zaměřit na hladký tok evropských peněz do českého zemědělství.