"Už to je důvod k tomu, aby tato skupina nemohla vystupovat," řekl Bublan. Policie by podle něj mohla zakročit i proti akci pořádané komunisty, pokud by při ní někdo nabádal k rasové či třídní nenávisti.

Do kontextu tvrdšího postupu vůči skupinám propagujícím neonacismus zapadá podle něj i pateční nepovolení koncertu skinheadských kapel v jednom z pražských klubů. V sobotu krátce před půlnocí ukončili policisté koncert neonacistů ve Zlaté Olešnici na Jablonecku. Důvodem pro zásah byly písně s rasistickým podtextem, které policisté zachytili. [celá zpráva]

V minulosti přitom policie nezakročila v řadě případů, kdy měla od ochránců lidských práv informace o tom, že na akci vystoupí skupiny, které neonacismus propagují. Kvůli liknavému postupu se pak stala terčem kritiky nejen ochránců lidských práv, ale i médií a politiků.

Bublan připustil, že z 12 vyslýchaných lidí zadržených při koncertu ve Zlaté Olešnici jich nakonec bude obviněno jen málo. Policie zatím vznesla obvinění pouze proti jednomu. Podle ministra však počet obviněných není tak důležitý. "Tady jde o hlavně o to ukázat všem, že tímto způsobem se u nás neonacismus šířit nebude," zdůraznil.

Pod rouškou soukromé oslavy

Koncert ve Zlaté Olešnici se konal, jako většina podobných akcí, pod rouškou soukromé oslavy narozenin, na kterou se však podle zjištění policie platilo čtyřsetkorunové vstupné. Zúčastnilo se jej 140 mladých lidí.

Důvodem pro zásah byly písně s rasistickým podtextem, které policisté zachytili. Zadrželi také trička, odznaky, čepice, DVD a CD s extremistickou tematikou.

Kritiku za liknavost si policie naposledy vysloužila v polovině září, když nezasáhla proti účastníkům akce ve Křtěticích na Strakonicku. Tehdy se do věci vložil policejní prezident Vladislav Husák, který nakonec dva policejní šéfy odpovědné za nepodařený zásah proti neonacistům potrestal snížením hodnosti.