"VZP Modrou šanci nijak nefinancovala," řekl Novinkám senátor Julínek. "Samozřejmě to nenechávám být a zvažuji podání žaloby na ochranu osobnosti," uvedl. Podle něj mu Rathovo chování připomíná "staré časy".

Julínek je připraven ukončit své pojištění u VZP, pokud by ředitelka Musílková odstoupila z funkce. "Mám čas do prosince," podotkl Julínek s tím, že z VZP lze přestoupit ke jiné zdravotní pojišťovně jednou za čtvrt roku.

Rath: mohlo jít o statisíce korun

Rath ve čtvrtek zavedl nucenou správu nad VZP. Naznačil také možné vazby nejsilnější opoziční strany ODS na VZP.

Podle Ratha VZP uzavřela smlouvu s Pavlem Hroboněm, který se měl podle ministra podílet na Julínkově programu Modrá šance. Chce prověřit, na jakou sumu kontrakt byl a co za něj pojišťovna získala. Podle jeho informací může jít o statisíce. "Částky jsou mnohonásobně vyšší než standardní plat," sdělil Rath.

Smlouvu mezi Hroboněm a VZP označil ministr za jednoznačně nevýhodnou pro VZP. "Jen tato jedna věc mě plně opravňuje k domněnce, že klidně i taková kniha senátora Julínka vydána na podkladě této smlouvy," uvedl Rath. Vyzval senátora, aby "dal účty na stůl".

Hroboň: Nejsem spoluautorem Modrá šance

Hroboň řekl, že není spoluautorem Modré šance jako politického dokumentu. S Julínkem a Tomášem Macháčkem sice založil před půldruhým rokem občanské sdružení "Reforma zdravotnictví-fórum.cz" , ale to podle svých slov pouze jako odbornou diskusní platformu. Julínek se jmenovanými spoluautory v říjnu představili dokument s názvem Reforma zdravotnictví pro ČR v Evropě 21. století.

"Hroboň se na Modré šanci nepodílel," řekl Julínek. Uvedl, že jako přední expert na zdravotní pojištění je Hroboň konzultantem VZP stejně jako ministerstva i jeho odborného týmu.