"Málo čitelná politika a absence témat, která si voliči spojí přímo s námi," tak včera na dotaz Práva zhodnotil příčiny nevalných preferencí šéf rozpočtového výboru Sněmovny Miroslav Kalousek. "Je to odpovědnost nás všech. Samozřejmě každý neseme míru odpovědnosti podle funkce," dodal.

Kalousek přitom patří k největším kritikům Svobody v čele KDU-ČSL.

Chybí téma

Na sjezdu, který má být v září, má zájem kandidovat do vedení. Kalouskovi příznivci tvrdí, že Svoboda stranu zničí, pokud zůstane déle u kormidla. "Svoboda se nevěnuje lidové straně a ani jí nemá co dát jako ministr. Neprezentuje se v této funkci totiž zrovna šťastně," řekl Právu jeden z odpůrců předsedy.

Nespokojeností s výsledky průzkumu se netajil šéf lidoveckých poslanců Jaromír Talíř. "Těch šest procent nás nemůže nechat klidnými. Měli bychom se podívat, proč to je," sdělil Právu Talíř. "Ozývají se hlasy, že to je také tím, že každé vládě a stranám v ní nejprve klesají preference, než stačí realizovat všechno, co slíbily, což se pak obrátí. Já si myslím, že to tak jednoduché není, těch důvodů bude víc," doplnil Talíř.

Na dotaz, jakou roli přikládá Svobodovi, předseda poslanců odvětil: "Nejsem si jist, že to je jenom tím, že by náš předseda byl nějaký slabý. To by bylo zjednodušení." Talíř tvrdí, že straně chybí jasné téma, kterým by se pokusila veřejnost oslovit. Podle něj by strana mohla například víc zdůrazňovat rodinnou a bytovou politiku.

Výborný je klidný

Také předseda lidoveckých senátorů Josef Kaňa soudí, že se nedá vina svalovat pouze na Svobodu. "Nejsem úplně toho názoru, že to padá na hlavu předsedy, když tak to je důsledkem různých rozporů v KDU-ČSL," řekl Právu. Osobně ale výsledek výzkumu nevidí dramaticky. Podle Kani mají všechny strany - včetně ODS, která dopadla s 30 procenty nejlépe - málo procent.

Místopředseda KDU-ČSL Miloslav Výborný se už o svou stranu očividně nezajímá. Jak řekl včera Právu, má jiné starosti než přemýšlet o příčinách propadu preferencí. Výborný nyní aspiruje na pozici ústavního soudce a stranický kabát tak bude muset svléknout.