"Není důležité, zda je to straník nebo ne, ale rozhodně by to měla být osobnost," řekl Novinkám místopředseda Krajského výkonného výboru pražské ČSSD Karel Klíma. "Podle ohlasů lidí by Telička byl tím pravým, jsem však skeptický, zda pozici volebního lídra přijme," řekl Klíma. Podle něj je lidsky pochopitelné, pokud upřednostní bývalý eurokomisař působení v Bruselu, kde bydlí i s rodinou.

Telička dostal návrh na volební vedení pražské soc. dem. od premiéra Jiřího Paroubka, když se místopředseda vlády Martin Jahn rozhodl pro odchod z politiky. [celá zpráva]

Telička zatím Paroubkovu nabídku nepřijal, s konečnou platností se vyjádří do pátku.

Dalšími v řadě jsou poslanci Křeček a Svoboda

"Pražské organizace zatím měly 10 nominačních zasedání, je to třetina z celkového množství," prohlásil Klíma. Podle něj si naděje na volitelné místo na kandidátce udrželi poslanec Stanislav Křeček a Miroslav Svoboda. Lze tedy usuzovat, že pokud by lídr měl stranickou legitimaci, oba jmenovaní by měli šanci vyzvat k souboji pražského lídra ODS a předsedu občanských demokratů Mirka Topolánka.

Topolánek v minulosti vyzval Paroubka k souboji v Praze, premiér však bude kandidovat v Ústeckém kraji. Podle Topolánka je Telička spíše technokrat stejně jako Jahn.

Zatímco Křeček se Svobodou již získali více nominací, bývalý ministr zahraničí Jan Kavan zvítězil pouze na Praze 13, kde ho podpořil i expremiér Miloš Zeman.

Poslanec Křeček se nechtěl ke svým šancím dlouze vyjadřovat. "Nejde o to, zda bude v čele kandidátky straník nebo ne, ale zda osloví veřejnost," řekl Křeček.

Konference soc. dem., která definitivně určí, kdo bude pražským lídrem soc. dem., je naplánovaná na 3. prosince letošního roku.