"Dopoledne byli ekologičtí aktivisté předvedeni na obdvodní oddělení policie ve Valašském Meziříčí, neboť jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a veřejnému pořádku," řekla Novinkám mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková. Podle ní výše případné pokuty bude záležet na rozhodnutí Městského úřadu ve Valašském Meziříčí.

"Naše protestní akce za zákaz výroby nebezpečných ftalátů a za silnou a efektivní podobu nové evropské chemické politiky dnes končí," uvedlo hnutí na svých internetových stránkách.

Ekologové shromáždili přes 3055 podpisů pod výzvu Greenpeace, jež požaduje novou evropskou chemickou politiku.

Na komíně byli čtyři lidé

Na komíně byli ve dvou stanech tři muži a jedna žena. Vyvěsili na něm transparent s názvem hnutí. Vše, co na komíně je a nepatří tam, aktivisté před sesetupem dolů sundají.

Jejich "pobyt" na ochoze komína sledovala policie i se psem. Už v úterý ale avizovala, že pokud tam horolezci nezačnou dělat něco nebezpečného, zasahovat nebude. Jeden policista za nimi vylezl v úterý a vyzval je aby slezli.

Ekologové akcí usilují především o to, aby byla z výroby vyřazena produkce takzvaných ftalátů, které patří mezi asi 1500 chemikálií poškozujících životní prostředí a lidské zdraví. Evropské unie nedávno zakázala jejic přítomnost v hračkách pro děti. Ftaláty se používají jako změkčovadla umělých hmot.