Mohli bychom pokračovat v chvále a přidat, že je to také člověk příjemného vystupování a že ve své KDU-ČSL patří k nejschopnějším. A jako vrcholnou ozdobu bychom na ten oslavný dort mohli položit konstatování, že sice kdysi nějaký čas držel neslavnou štafetu lidoveckých ministrů obrany, ale ani přesto nepatří k těm, kdo se v očích veřejnosti politicky ušmudlali.

Navzdory samotné osobě kandidáta však v chystaném jmenování JUDr. Miloslava Výborného a v jeho zdůvodnění můžeme vycítit dvě drobné vady. První spočívá jen ve slovíčkách, ale jsou to slovíčka opravdu, ale docela doopravdy znepokojující. Slova o spojení schopností právního teoretika s postoji prakticky uvažujícího právníka až příliš nápadně připomínají někdejší výtky vůči pouhým teoretikům z Ústavního soudu, kteří přílišným lpěním na jakémsi duchu ústavy kazili obzvláště zdařilé oposmluvní bábovičky. Viz zejména případ snahy o účelovou změnu volebního systému.

Druhá vada, totiž zjevný a těžko skrytelný záměr, je vážnější. Projde-li nyní na místo odstoupivšího Zdenka Kesslera nezpochybnitelný Miloslav Výborný, pak může v červenci na místa osmi soudců, jimž končí funkční období, přijít pootevřenými dvířky rovnou osm lidí přímo z politiky. A má-li jich být tolik, to už se těžko budou hledat samí Mirci Dušínové, čistí a politicky neušmudlaní. Zato se však můžeme předem spolehnout, že se při výběru budou vyvažovat zájmy partají, protože tento Ústavní soud má být - dle slov pana prezidenta - pestrobarevný.

Tedy kéž by tomu tak bylo, kéž by nám zazářil všemi barvami spektra! Naše zkušenost s politickým vyvažováním - zejména je-li praktické a vždy v kontextu společenského dění - však bohužel nevyvolává asociaci barev jasných a příjemných, a nezavání nám kvetoucí loukou, nýbrž docela jiným odérem. Ostatně můžeme také tušit, že kde se příliš roztahuje politika , tam se právo musí notně skrčit, a to by se zrovna u soudu dít nemělo.

Rád bych se mýlil, ale má-li do funkcí soudců Ústavního soudu brzy přijít více než jeden člověk přímo z politiky, může v tom být - jak se říká v jeho brněnském sídle - pěkná fligna.

PRÁVO 28. dubna