Letní čas letos začal v březnu. Znovu si budeme posouvat hodinky 26. března 2006. Podle nového zákona o provozu na silnicích, který začne platit za několik měsíců, už budou muset řidiči svíti celý den bez ohledu na to, zda-li je letní či zimní čas.

U nás byl letní čas zaveden poprvé v roce 1915, nevydržel však dlouho. Opět se vrátil až v roce 1940 ani tehdy nezakotvil natrvalo a používal se jen do roku 1949. Nastálo se uchytil letní čas v roce 1979. Do roku 1995 trval letní a zimní čas stejně, tedy šest měsíců. Od roku 1996 jsme ale přistoupili na letní čas obvyklý v Evropské unii, který trvá měsíců sedm. Mimo EU se dva časy používají také v USA, Mexiku či na Kypru.

Letní čas má své odpůrce i zastánce. Ani mezi odborníky nepanuje shoda. Ti, co letní čas vítají, poukazují na úsporu energie, která vznikne tím, že na jaře lidé začnou pracovat o hodinu dříve. V odpoledních hodinách se potom nemusí tolik svítit. Odpůrci však nevidí tuto úsporu jako důležitou. Ti, kteří jsou v době posunu času zrovna v zaměstnání mají o hodinu delší pracovní dobu, kterou jim ale nikdo neproplatí.